Nedávno mi volala kamarádka Nela Boudová. „Hele hrajeme novou super věc. Jmenuje se to Občan první jakosti- to musíš vidět. Hrajeme to v divadle Jezerka“ Neznal jsem divadlo Jezerka. Fakt jsem o něm nic nevěděl. A přiznám se, ani jsme neměl čas do divadla zajet. Jenže. Jenže opět náhoda. Po pracovní schůzce volný čas v Praze. Co budu dělat? Že by divadlo? Hledám program. Ty brdo dnes hrají Občana…. Volám Nele, ale ta mi telefon nebere a tak jedu zadávám do GPS a jedu na Jezerku.


Kupuji lístek a jdu do divadla. Už od prvního vstupu jsem velmi příjemně překvapen. Usměvavé hostesky, šatna rychlá a čerstvé chlebíčky. Pecka. Jdu se usadit. Krásné, čisté a udržované divadlo, super sezení. Už je začátek. Pak začne herecký koncert. Skvěle napsaná hra, jako by ji někdo napsal včera a herci ji přes noc nazkoušeli. Fakt to na dnešní dění u nás ohledně voleb sedne „jako prdel na hrnec“ Řechtáme se, fakt už nemůžeme, co slovo to perla. Ten to napsal, byl geniální.
Nekorektní televizní talkshow jako simulátor demokratické diskuse v nové inscenaci Divadla Na Jezerce baví, provokuje i „školí“. Kdo má mít volební právo a kdo už ne? O tom se přou postavy hry Občan první jakosti, kterou pro pražskou scénu napsal i režíroval Matěj Balcar. Nečekaně spojil bulvární komedii a téma rozdělené společnosti. Fakt neskutečně aktuální.


Postavy představují pestrý a docela reprezentativní vzorek české společnosti, jejích postojů, myšlení a politických názorů. Je to tak neskutečně ze života, že si připadám, že sedím u nás na pivku v hospodě a probíráme politickou situaci. Totéž platí o zástupcích televizního byznysu. Kdyby šlo jen o suchý souboj argumentů, byla by to nuda, autor si ale naštěstí dal záležet a je třeba říci, že opravdu záležet, aby účastníci debaty měli také výrazné osobní zázemí. A připadá mi, že autor psal i hercům role doslova na míru. Za mě opravdu neskutečně profesionální a hlavně jsem se vůbec nenudil.
Po divadle jdu do šatny. Za 7 minut šatna prázdná. Neuvěřitelné. Tady to funguje neskutečně.
Vyjdu z divadla. Kam na večeři? Vedle restaurace. Můžu ještě dostat večeři? Jasně. A najednou se potkávám s Nelou a nečekaně i s jejími přáteli. Jídlo v restauraci super, za dobrou cenu. A tak nad tím přemýšlím a povídám Nele, jak moc jsem zde spokojen. Honza Hrušínský to má pod palcem, říká Nela.
Druhý den si s ním dávám schůzku. Jsem zvědavý, hodně zvědavý. Celebrita? Ale prd. Super chlap, Po 5 minutách vím, že s ním můžu jít na pivo a budeme si mít o čem povídat celý večer. Ano divadlo budoval spousty let a výsledek je vidět. Jsou za tím vidět roky dřiny a odříkání. A dělá to dobře. Fakt dobře.
A to je přesně ono. Ten člověk dělá desítky let práci, o které je přesvědčen, že má smysl. A nevytahuje se. Jeho pokora, přes to co dokázal je úžasná. Domluvili jsme se na spolupráci. Nepotřebovali jsme právníky, papíry. Podání chlapské ruky je pro mě mnohem víc. A tak se určitě můžeme těšit, že RIVIERA se na Jezerce ještě několikrát objeví a poprvé to bude na veletrhu cestovního ruchu v březnu. Máte se na co těšit.

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme