MSC Euribia, pátá a pravděpodobně poslední loď třídy Meraviglia-Plus, bude spuštěna 8. června v Kodani. Plavební společnost MSC Cruises to oznámila včera ve své tiskové zprávě. Nová vlajková loď bude druhým plavidlem poháněným na zkapalněný zemní plyn (LNG) a díky promyšlenému nakládání s emisemi se stane jednou z nejekologičtějších na moři.

Právě tato skutečnost vedla také k volbě prvního přístavu – Kodaň podle MSC Cruises není jen přístavem s bohatou námořní historií, ale také hlavní město země s hlubokým respektem k moři a závazkům vůči životnímu prostředí. Kodaň je dnes považována za perlu Skandinávie a je jednou z nejnavštěvovanějších destinací této části Evropy (hlavní městský přístav, Capenhagen Malmo Port (CPM) je největším přístavem severní Evropy s 500 odbavenými turistickými loděmi ročně). Město je velmi bohaté na kulturu, vkusně kombinuje historii s modernismem. Podle našich zkušeností rozhodně stojí za návštěvu.

Oblast ekologie bude na MSC Euribia hrát velkou úlohu – a můžeme říct, že nepřehlédnutelnou. Jako první loď flotily MSC Cruises ponese na svém boku velkou fresku znázorňující závazek MSC Cruises k ochraně moře a životního prostředí. Návrh uměleckého díla vzešel z mezinárodní soutěže, jejíž výsledek jsme se dozvěděli minulý rok v dubnu. Vítězem se tehdy stal německý grafik Alex Flaemig s malbou #SaveTheSea (více jsme o soutěži psali zde). Dělníci v loděnicích Saint-Nazaire začali s počátečními pracemi na fresce před pár dny:

Foto: MSC Cruises (FB)
Foto: MSC Cruises (FB)

MSC Euribia bude po svém dokončení měřit 331 metrů, na šířku 43 metrů a pojme až 6 334 pasažérů. Jedná se o třetí loď třídy Meraviglia Plus, do které patří ještě MSC Grandiosa a MSC Virtuosa. Po vyplutí na začátku června 2023 zamíří do německého Kielu, odkud bude celé léto vyrážet na plavby norskými fjordy. Na první plavbu na této lodi s dopravou z ČR a delegátem s námi první skupina vyrazí začátkem července.

DOMINIK ČÍŽ

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme