Dominik Číž Vám přináší mimořádnou reportáž z plavby na křest nové lodě #MSCEuribia. Další příspěvky z této velkolepé události zobrazíte na FACEBOOKU nebo kliknutím na hashtag #RivieraEuribiaX

Všechny příspěvky budeme postupně přidávat i na tuto stránku

6.6.2023 PRAHA

5:55 V Praze dnes ráno sice leje jako z konve, to nám ale vůbec nemůže zkazit radost. Vyrážíme totiž do Amsterdamu na plavbu s novou lodí #MSCEuribia, kterou Vám tak budeme moct ukázat ještě předtím, než bude ve čtvrtek večer pokřtěna v dánské Kodani. 

A už teď Vám můžeme prozradit slíbené překvapení z minulého týdne: ve čtvrtek večer po začátku křtu v 19:00 začne opět exkluzivní jednodenní akce, kdy budete moci koupit plavbu s touto lodí za cenu, která se už nikdy nebude opakovat. Zůstaňte proto s námi ve spojení, tento týden bude stát ještě za to!

6.6.2023 AMSTERDAM 

10:55 A je to tady! Z deštivé Prahy jsme dorazili do prosluněného Amsterdamu a od té doby nepřestáváme valit oči.

Hned na první pohled vás na #MSCEuribia zaujme obrovská malba na trupu lodi. Ta vzešla z veřejné soutěže, jejímž vítězem se stal německý designér Alex Flaming. Jeho návrh #SaveTheSea od spuštění lodi představuje závazek plavební společnosti #MSCCruises k ochraně moře a životního prostředí, ke kterému se zavázala už před mnoha lety. I proto je naše plavba do Kodaně první komerční bezemisní plavbou výletní lodě v historii. 

11:38 I když jsme to měli v plánu až později, nedá nám to a už teď vás pár fotkami zavedeme do vnitřních prostorů lodi. Ty jsou totiž stejně nádherné jako celá loď. Snad všude tady narazíte na připomínku potřeby ochrany moře před znečištěním - a jsou udělané opravdu krásně, nenásilně, radost pohledět. Také hlavní promenáda se opravdu povedla. Tentokrát je celá v benátském stylu a najdete zde také doposud největší obchodní zónu na lodích MSC Cruises. Tak co, potkáme se tady někdy?

Hlavní promenáda je opravdu nádherná.

17:54 S novou lodí #MSCEuribia právě vyplouváme z amsterdamského přístavu. Předtím ale, než vám přineseme fotky z holandského hlavního města, se s Vámi chceme podělit ještě o jeden zážitek.

Během dne snad nebyla chvíle, kdy by se někdo na přístavní promenádě nezastavil a nepřihlížel si tu krásu, která dnes do Amsterdamu připlula. Řidička autobusu, který nás ráno vezla z letiště, se dokonce v jednu chvíli povzdechla, proč křest Euribie nemůže proběhnout v jejich městě. A je skutečně na co se dívat. Dílo Alexe Flemminga poutá pozornost všech v okolí - musíme pochválit, že společnost design svého nového plavidla zvolila dobře.

A ještě malá poznámka. Jestli ještě něčím MSC Euribia příjemně překvapila, je to celkový dojem. To, co vidíte zvnějšku, totiž zcela odpovídá tomu uvnitř. A je to moc dobře, lodi to dodává příjemný, harmonický ráz. Je vidět, že patří Italům.. Ale konec povídání. Jen pro vás teď přidáváme exkluzivní fotky pohledu, kterým se dnes Amsterdam mohl celý den kochat. Dámy a pánové, MSC Euribia ve své plné kráse.

7.6.2023 NA MOŘI

18:50 Do slavnostního spuštění nejnovější lodi #MSCEuribia zbývá už jen jeden den, proto nezbývá nic jiného než prozradit jméno její kmotry, kterou nebude to nikdo jiný než oblíbená italská herečka Sophia Loren. Ještě předtím, než zítra večer přestřihne pásku a zahájí provoz už 22. lodi #MSCCruises, si můžeme připomenout její úctyhodný životní příběh, který nemanželskou dceru italského markýze přivedl až k pozici ženy, kterou časopis Forbes nedávno označil za „nezkušenější kmotru výletních lodí současnosti“. Odkaz na článek zde


20:06 Slíbili jsme Vám fotky z Amsterdamu, kde jsme nastoupili na premiérovou plavbu #MSCEuribia na křest do Kodaně. Tady jich tedy pár přidáváme. Holandské hlavní město bylo centrem světového impéria, které bylo díky práci svých finančníků a bankéřů svého času největším na světě. Dnes byste to do něj až na pár výjimek vůbec neřekli: uličky a kanály se pomalou linou kolem a kromě turistů tady nikdo nikam nespěchá. Na neskutečnou ekonomickou sílu země upozorňuje jen pár obrovských budov v přístavu, ve kterých sídlí slavné světové společnosti - mimo jiné jeden nejmenovaný hotelový vyhledávač. Toto město má velmi zvláštní atmosféru, kterou je potřeba zažít na vlastní kůži - takže sem neváhejte vyrazit.

A mimochodem, musíme pochválit místní přístav. Co se týče infrastruktury, praktičnosti a propojenosti s městem je zatím asi tím nejlepším, s čím jsme se při plavbách po Evropě setkali.


21:21 Už jen necelých 22 hodin zbývá do spuštění speciální křestní slevové akce na plavby s nejnovější lodí #MSCEuribia. Abychom vám zkrátili čekání, představíme vám teď kajuty, ve kterých můžete být při dovolené na této lodi ubytováni. Podrobnosti o jednotlivých druzích ubytování najdete v popiscích na našem Facebooku.

8.8.2023 KODAŇ

15:00 No není nádherná? Brzy ráno jsme připluli do dánské Kodaně, kde dnes večer v 19:00 proběhne křest #MSCEuribia, nejnovější a zatím nejekologičtější lodi #MSCCruises. odpoledne nám to nedalo a znovu jsme si vyrazili prohlédnout grafiku #SaveTheSea na trupu lodi, o které jsme psali v jednom z minulých příspěvků. A musíme říct, že je vážně úžasná. Čím déle u ni stojíte, tím více malých detailů najdete. Je opravdu na co se dívat. 

Do slavnostního křtu MSC Euribia a s ním spojené mimořádné speciální křestní akce na plavby s touto lodí zbývají už jen 4 hodiny. 

23:52 Po příchodu na kajutu jsem několik minut seděl na posteli a nemohl jsem pochopit, čeho jsem byl právě svědkem. Srdce mi z toho tluče o sto šest ještě teď, když tohle píšu. Tohle bylo neskutečné - a myslím, že nejenom pro mě. Mám pocit, že stejně jako já odcházelo dnes z divadla #MSCEuribia tisíce dalších lidí.

Měl jsem trochu obavy, ze křest nové lodě bude hlavně o řečnění místních politiků, spolupracovníků a představitelů společnosti - potom přijde Sophia, šmikne nůžkami a konec. Najíme se, napijem, půjdeme spát a zítra hurá domů.

Akorát že vůbec.

Po dvouhodinovém představení plném energie a neskutečných výkonů mi hlavou běží jedna věta - "MSC se našlo". Po dvouletém postcovidovém tápáni konečně našlo svou vizi, která má šanci vlít společnosti novou krev do žil. Co krev, spíš benzín - loď teď přímo hoří nadšením.

MSC našlo svůj odkaz, kterým chce změnit svět. A dokázalo pro to nadchnout všechny v sále - a kdyby se to přenášelo i ven, myslím, ze dokážou nadchnout každého, kdo to uvidí. Ochrana moře a životního prostředí je pro nás Čechy skoro zakázaným tématem. Pokud se nechcete na rodinné oslavě pohádat, radši ho vůbec nevytahujte. Ale co dokázalo MSC? Přišli a pobláznili pro ně loď plnou byznysmenů a důležitých osob z celého světa. A když pobláznili, myslím upřímně pobláznili - tohle není jen něco povrchního, jde to mnohem hlouběji.

A jen tak mimochodem, víte, jak to udělali? Ne poučováním, ani agresivitou, se kterou máme toto téma často spojené (zdravíme německé ekoaktivisty přilepující se k důležitým dopravním tepnám). MSC na to jde vlastním příkladem. Pět let budují nadaci #MSCFoundation, která pomáhá lidem po celém světě se vzděláním, hladem, ale i opravou cest a kostelů. Právě teď pracovníci MSC zasahují v Itálii, kterou v regionu Emiglia-Romagna postihly historické záplavy. #MSCEuribia se navíc tento týden stala jednou z úplně prvních výletních lodí, která podnikla komerční zcela bezemisní plavbu ze St. Nazaire do Kodaně. Proč? "Abychom dali příklad. Chceme ukázat, že to jde už dnes," řekl nám k tomu včera jeden z vysokých manažerů MSC Cruises.

Dámy a pánové, mám takový pocit, že rodina Aponte-Vago dneškem vstupuje do historie. Nezbývá, než jim popřát hodně štěstí. A díky!

A to je z naší reportáže ze slavnostního spuštění nové vlajkové lodi MSC Euribia vše. Teď už jen sbalit, pár hodin spánku a hurá zpět do České republiky. Děkujeme Vám a pozornost a snad se někdy potkáme - třeba na plavbách s úžasnou ekologickou lodí MSC Euribia. Hezký den!

DOMINIK ČÍŽ

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme