Litujeme, ale tato stránka již není dostupná.

Přejít na domovskou stránku

Do našeho Námořnického večera, na kterém vás přivítáme už toto sobotu 3.2. v Trezoru přírody v Horní Lidči, zbývá už jen pár dní. Mnozí přijedete z daleka a na více dní, proto nás napadlo, že byste mohli ocenit pár typů, co na Valašsku kromě plesu a zábavy dělat nebo navštívit.

MECHANICKÝ BETLÉM HORNÍ LIDEČ

Adresa: Horní Lideč 370, 756 12 Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 250 figur včetně 75 pohyblivých a více než 150 vyřezávaných staveb.

Mimo jiné jsou zde k vidění dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice a jiné. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. Velkým lákadlem je 75 pohyblivých figurek, jejichž prostřednictvím v betlému ožívají stará řemesla a zvyky.

Součástí expozice betlému je kromě vyřezávaných dřevěných postaviček a architektur také filmový snímek, který byl pro tento účel natočen. Návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla v kraji na česko-slovenském pomezí. V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném momentu ve filmu hovoří. Při stavbě betlému byl kladen velký důraz na vytvoření zajímavého prostoru, ale také příjemné atmosféry, která divákovi umožňuje prožít hluboký duchovní zážitek. Tím je betlém v Horní Lidči charakteristický a mimořádný.

Web: http://www.betlemhornilidec.cz...

TREZOR PŘÍRODY

Adresa: Horní Lideč 394, 756 12 Horní Lideč

Dějiště našeho Námořnického večera. Moderní multimediální expozice o ploše 1215 m², která poskytuje netradiční pohled na přírodní témata všech čtyř chráněných krajinných oblastí pohoří patřících do masivu Západních Karpat. Jedná se o Beskydy a Bílé Karpaty na české straně a Kysuce a Biele Karpaty na Slovensku.

Devět metrů vysoká hala o rozloze 1 200 metrů čtverečních má nevšední fasádu se zelenými přírodními motivy a uvnitř je nabitá moderními technologiemi. Trezor přírody tak navozuje v multimediálním prostoru iluzi reálné přírody, která se mění v čase. Návštěvníkům představuje přírodní scenérie, spojení člověka s přírodou a jejich vzájemné ovlivňování. Projekt tak má významnou ambicí stát se názorným prostředkem k hledání vazeb mezi společenstvími rostlin, živočichů a lidí.

Celá expozice má za úkol oslovit návštěvníky a poukázat na přírodu, jíž jsme součástí. A to napříč generacemi. Hlavním lákadlem je především velkoformátová projekce, která na třech netypických projekčních plochách představí přírodní krásy příhraniční oblasti. Dále se mohou návštěvníci těšit na multimediální expozici, která jim umožní nahlédnout bohatství čtyř území chráněných krajinných oblastí – CHKO Beskydy, CHKO Kysuce, CHKO Bílé Karpaty a CHKO Biele Kaprpaty. Děti zajisté ocení i zákoutí simulující medvědí brloh. Když se do něj člověk vplíží, uslyší autentické medvědí mručení.

Trezor přírody v Horní Lidči skutečně ukrývá to, co ve svém názvu slibuje. Je to docela jiný svět.

Web: https://www.trezorprirody.cz/

PŘÍRODNÍ ÚTVAR ČERTOVY SKÁLY

Adresa parkoviště: 628X+PV Lidečko, Horní Lideč (Google Maps)

Čertovy skály jsou 150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko. Představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce. Podle pověsti zde čert prohrál sázku, kdy měl za úkol přehradit údolí skalní stěnou do ranního kuropění, ale prohrál ji a tak stěna zůstala nedokončena.

Spolu s Pulčínskými skálami jde na Valašsku o unikát. Skály představují ideální lezecký terén i zajímavé turistické cíle pro každého. Čertovy skály leží na levém břehu řeky Senice, vedle hlavní cesty i železniční tratě ze Vsetína do Horní Lidče a jsou z obou dobře pozorovatelné.

Celý skalní masiv má dvě poměrně odlišné tváře. Ze strany od řeky, resp. od cesty představuje bizarní skalní útvar vyzývající ke skalolezení, z turistického hlediska neprůstupný. Z druhé odvrácené strany jde kolem něj chodník, nad který vyčnívají pouze několik metrů vysoké skalní věžičky a ze kterého je možno v mnoha místech přímo vystoupit nad skalní stěnu a dívat se do údolí Senice. V tomto smyslu jde o jakoby romantickou procházku malým skalním městem. Obě dvě strany skal – byť zcela odlišně – jsou zároveň velmi vděčné pro hledání fotografických kompozic.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktiv...

PŘÍRODNÍ ÚTVAR PULČÍNSKÉ SKÁLY

Adresa parkoviště: 63CG+2J Francova Lhota (Google Maps)

Na Valašsku jižně od Vsetína se nedaleko obce Pulčín nachází nádherný malý pískovcový labyrint Pulčínské skály, lidově zvaný Pulčiny. Pulčínské skály jsou největším moravským skalním labyrintem, který se nachází v nadmořské výšce 600 až 750 m n.m.

Na úbočí vrcholu Hradisko (773 m) nad valašskou obcí Pulčín leží ojedinělé skalní městečko Pulčínské skály. Jedná se o největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech. Oblast byla v roce 1989 vyhlášena národní přírodní rezervací. V zimě se zde tvoří nádherné barevné ledopády.

Skalní labyrint je rozeset po jihovýchodním úpatí kopce, kdy chaoticky naskládané obrovské balvany místy tvoří řady a stěny. Jejich výška je i 20 m a délka až 250m, ale velikost skalisek dostatečně nevynikne, protože jsou zakryty lesním porostem a jen část skalního masívu je viditelná z protějšího kopce od vesnice Pulčín. Nejznámějšími částmi skalního města jsou skály Zámčisko, Pět kostelů a Izby. Ve středověku stál na nejvyšším bodě skal hrad, ale do dnešních dnů se zachovaly pouze nepatrné zbytky. V minulosti byly skály využívány k úkrytu zbojníků a v dobách nájezdů z Uher i obyčejných lidí z okolí.

Pulčínské skály jsou oblíbeným cílem turistů. Nejsnáze se k nim dostanete po červené značce z Pulčína nebo po modré značce z Lidečka. Pulčinské skály navštívil při svém pobytu na Valašsku a putování na Makytu též malíř Mikoláš Aleš. Okouzlen krásou přírody na Pulčíně býval i Svatopluk Čech, který zpracoval pověst o Ludmilině skále do povídky Hovor listí.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktiv...

PAMÁTNÍK VYPÁLENÍ OSADY VAŘÁKOVY PASEKY

Adresa parkoviště: 52R6+R3 Lačnov, Horní Lideč (Google Maps)

Bývalá pasekářská osada, jejíž obyvatelé podporovali partyzány, byla vypálena gestapem 2. května 1945. Tuto tragickou událost připomíná pomník s pamětní deskou.

Památník připomíná tragickou událost z konce 2. světové války, kdy prchající německé oddíly SS vypálily pasekářskou osadu Vařákovy paseky jako trest za přestřelku mezi členy partyzánské skupiny Jana Žižky a německými radisty. Popelem lehlo osm z deseti chalup a popraveni byli tři muži (Jan Polčák, Karel Vařák, František Žák) a také dvaadvacetiletá Růžena Šopová, která zde byla jen na návštěvě. Další ženy a děti unikly popravě jen díky přímluvě německé kuchařky z místní fary. Osada je od té doby neobydlená, poslední domy byly strženy v roce 1961.

V nedalekém Lačnově se nachází Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy paseky, kde jsou nahlídnutí repliky obytných budov vypálené usedlosti.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktiv...

ZÁMEK VSETÍN

Adresa: Horní nám. 2, 755 01 Vsetín 1

Už přes tři staletí střeží vsetínský zámek a jeho 60 metrů vysoká věž prastarou cestu k beskydským horským průsmykům. Jednu z nejvýznamnějších kulturních památek Zlínského kraje dnes spravuje Muzeum regionu Valašsko a objekt slouží jako místo zajímavého poznání, zábavy i zážitků pro děti i dospělé.

Původně renesenační zámek s pozdějšími klasicistními úpravami je díky své poloze nad centrem města hlavní dominantou Vsetína i nedílnou součástí jeho historie. Starodávné komnaty, dobové vybavení a prohlídkové okruhy tady ale nečekejte. Vsetínský zámek je totiž hlavně muzeum se zajímavými stálými expozicemi (viz níže) a výstavami dokumentujícími život a historii na Valašsku z pohledu různých oborů lidského vědění. K hlavním lákadlům patří také vyhlídka z 60 metrů vysoké zámecké věže, Templářský sklípek s rytířskou hernou či akvárium řeky Bečvy s živými rybami.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktiv...

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme