PAVEL ČÍŽ

 Spousta dezinformací vládne světem a aktuálně se začíná pomalu, ale jistě objevovat nový trend. Trend rozvolňování. Po Covidu a mutacích Alfa, Beta, Gama, Delta, se konečně začíná vracet do společnosti rozum. Alespoň to tak vypadá. Za ty dva roky jsme napsali snad stovku článků a příspěvků, jak to ve světě je, jak se ve světě žije a že je dobré si brát příklad i od jiných, kteří to dělají jinak. Velký zájem vzbudily zprávy o plavbách v Karibiku. Proč? Protože jsme najednou zjistili, že to všechno jde dělat jinak a že s covidem žijí a fungují lidé i jinde než u nás. Proto vám přinášíme tuto reportáž, či spíše postřehy z plavby Karibikem, kterou jsme uskutečnili na konci ledna 2022

Tak zase na cestách. Odlet byl hektický. Všechno připraveno, zajištěno a cca 6 hodin před odjezdem jsme se dozvěděli, že kolegyně delegátka nemůže jet, protože "covid karanténa". Do USA musíme jet ve dvou delegátech. Ostatní delegátky se právě vrátily z plavby, takže je nemůžou. Co teď? Moje žena, ta mě vždy podrží. Opravdu oceňuji její výkon: za 3 hodiny koupit nové letenky, udělat ESTU, zajet se otestovat a sbalit na cestu do USA, to dokážou jen silné ženy, o které se můžete opřít. Díky Hanko.
A tak tedy letíme do USA.
Na cestě při čekáni je spousta času na přemýšleni. Třeba v jaké době to žijeme. Za tu dobu, co cestuji, jsem zjistil, že opravdu nesnáším jídlo na letištích. Paříž vyhrává. Jezte zdravě - všude jen saláty, žádný kus masa. Pro mě, starého páprdu, který vyrostl na rajské, svíčkové a vepřu knedlu zelu, je to šílené. Kupuji salát a zazdím to pivem. Oboje na prd. Ze salátu éčka přímo dýchají a pivo mám rád točené :D Jen přemýšlím nad tím, jak si tu dnes hrajeme na "zdravou stravu" a přitom jíme jídlo plné chemie, jak si tu hrajeme na "zelené" a jen já za ten oběd vyprodukoval tolik odpadu, že se za to stydím. Jsem asi stará konzerva, pořád preferuji jídlo z talíře, mléko z lahve a kovový příbor

S těmito myšlenkami sedám do letadla. Deset hodin letu je fakt opruz. Ale už to mám za ty roky vychytané. Žádné kafe před odletem. V letadle na začátku k jídlu vínko a pak okopírovat sedačku vlastním tělem. Základ je bunda nebo svetr a čepice na hlavu (z klimy v letadle boli hlava :D). A pak už to "zalomím" a 7 hodin spánku. Musím pochválit AIR FRANCE. Hodné, usměvavé letušky, velmi dobré jídlo i víno. Fakt skvělý servis. Diky airfrance.com. Po probuzeni je to do Miami 1500 km a to už je paráda. Ve zbytku času tak píšu tento příspěvek.

Přistáváme. Imigrační, kufry a hurá do Miami. Moc se těším na naše lidi ve skupině. Neznají USA a když tady někdo přijede poprvé, je to pro něj vždycky zážitek. Miami, to jsou totiž obrovské extrémy. Na jedné straně si tu bydlí nejbohatší lidi světa, na druhé straně je - Malá Havana. Ale právě ta Vás vezme za srdce. Ale o tom až třeba zítra. U nás doma sněží a je -5 a tady něco kolem 30.

V USA je to někdy s jídlem složité, zejména pokud preferujete domácí stravu. Ovšem Miami je směsicí stovek národností, takže si tu svoji restauraci vybere snad každý. My dnes zašli do skvělé italské restaurace. Hezky upravená, přivítali nás v italštině, nabídli skvělé těstoviny s plody moře nebo pizzu. Dobré to bylo, chutné to bylo a skvěle jsme si popovídali. 


Tak trochu jiný přístup ke COVIDU. Jsem v Miami znovu po dvou měsících. Již dříve jsem psal o rozdílnému přístupu ke covidu u nás a v USA. Teď musím moje informace rozšířit. 

Tady to opravdu žije a je pravdou , že ani nepoznáte, že zde nějaký covid je. Plné restaurace, bary, ulice. Lidi se baví, žijí. Zato testování se provádí na každém kroku - doslova na ulici, jako by se prodávala zmrzlina, vás lákají, abyste se nechali otestovat. My jsme se dnes testovali celá skupina. Žádná registrace a přihlašovaní do systému jako u nás. Zkrátka v 9 jsem přišel se skupinou 30 klientů (neohlášenou), udělaly se testy a za 20 minut hotovo. Než jsme se vrátili na hotel, měli jsme výsledky antigenních testů a za půl hodiny i PCR. Dohromady hodinu a půl i s potvrzením na email

Pánové na našem ministerstvu - to čučíte, co? Víte proč to tu jde? Protože tady to není na kšeft. V USA jsou testy pro všechny zdarma. Jen zadáte jméno, datum narození a email. Nic víc. Jen chci zdůraznit, že naši klienti museli zaplatit příplatek 4500 Kč na osobu, (na letišti v Praze 7500 Kč !!!), aby v Ostravě dostali výsledek testu ještě ten den. A to je doslova "prasárna" podporovaná státem. Sorry jako.

Jinak jsme moc spokojení. Máme klid a jsme rádi, že je vše v pořádku a zítra se můžeme nalodit.
Užíváme si Floridu. Ráno snídaně, testování a sedáme do přistaveného autobusu. Skvělá řidička nás vítá a my si uděláme dnes výlet po Miami. Miami je druhým největším městem na Floridě a jako takové má své zajímavosti, které mohou leckterého cestovatele překvapit. "Slunečný stát Florida" je oblíbenou turistickou destinací všech Američanů, ale také splněným snem cizinců. 

Přes 60 % obyvatel mluví španělským jazykem. Nijak Vás tedy nesmí překvapit, že v některých obchodech s angličtinou nepořídíte, a když se budete chtít zeptat na cestu, uslyšíte jen španělštinu. Budete si zkrátka připadat jako v Mexiku a ne v USA. Čím to? Většina obyvatel totiž pochází z karibských ostrovů. Když na Kubě vládl diktátor Batista a posléze Fidel Castro, spousta obyvatel emigrovala právě na Floridu. Nejjižnější město USA, Key West, se totiž nachází jen 90 km od Havany.

I naše řidička je původem z Kuby. Užíváme si kontrastů města a trošku překopávám plán výletu. Kromě klasických "fotozastávek" tentokrát zůstáváme v Malé Havaně podstatně déle. Kubánské kafíčko, doutníky, mojito a místo oběda doslova hostinu. Život si člověk musí užívat a na dovolené nešetřit. Na mojitech jsme tu nechali majlant, ale to vůbec nevadí, někteří cestou do busu dokonce tančíme. 

Tak ještě Hard Rock Cafe a zpět na hotel. Na Miami Beach chceme stihnout ještě Pamelu a vyhlížíme, kde je Mitch Buchannon. Nikde. Všude děvčata mají postavu podobnou té mé, celulitida na zadku jako pomeranč. Tak by mě zajímalo, podle čeho vznikl scénář k seriálu...

Máme za sebou krásný den. Krásný je v tom, že poznávám opět nové a skvělé lidi. A právě v tom je ta naše práce krásná. Připravit zájezd nebo výlet dá v dnešní době obrovskou práci. A vše je s nejistým výsledkem, protože covid…. Tak snad se bude dařit i nadále.

Dnešní vyplutí z Miami jsem si nemohl nechat pro sebe. Máme kajutu na pravoboku a tak jsou dnes záběry méně komerční, ale podle mě o to krásnější.

Ale vezměme to od začátku. V noci mě vzbudila zima. To jsem fakt nikdy nezažil. Černoši v čepici s kulichem ve mě vyvolávali záchvaty smíchu. Nikdo nechápal, ani mistní. Až později se dozvídám o bouři v USA, o mracích sněhu na východě USA, nefungující dopravě a dalších problémech. Tak rychle na loď a plout na jih za teplem.

V přístavu jsme v 11 a o půl jedné už baštíme v bufetu první speciality. Věnuji se klientům, povídáme si o MSC, lodích, programu ale taky o tom, kdo má doma kolik koček a psů. Skvělí lidi, normální, hodní, nikdo si na nic nehraje. Radost pro ně pracovat.

Nestihám cvičení před odplutím, musím ještě přeložit jídelní lístky a denní program. Běžný život delegáta. Vyplutí z miamského přístavu je ale nádherné. Už zase ty moje západy slunce. Jsem "úchyl" na západy a východy slunce. Nemůžu si pomoci. Tak tady jeden, sobotní, opět máte. 
Není každý den posvícení. Když cestujete, musíte počítat s tím, že občas počasí zazlobí. Bouře na východě USA ovlivnila i počasí u Kuby, kolem které teď proplouváme. Mezitím přichází další zprávy o ledovém výkyvu na Floridě. Teplota u Miami dosáhla pouhých tří stupňů Celsia, což je v oblasti nejméně za posledních 12 let. Zimní podmínky podle agentury AP narušily život leguánů, kteří si za běžných okolností lebedí v korunách stromů. Při nízkých teplotách omezily své životní funkce a padají ze stromů. Tak doufám, že my to ustojíme.

Venku 17, fouká a sem tam i sprchne. Na Karibik to teda žádná hitparáda není. Ale zítra už má být na Jamajce 28, to by už šlo. 

Co dělat v takovém počasí, když to není na opalováni?
1/Zkontrolovat pitné baličky
2/Najit místo u baru
3/Tour de coctail...

a nebo...
využít služeb luxusní MSC Seashore. V krytých bazénech je teploučko a pohoda, která k dovolené patři.

Tak uvidíme co nám přinesou další dny.

No to je zas ráno, to vám teda řeknu. I přes včerejší zprávy o padajících leguánech bylo dnes v noci krásně teplo. A já už se těšil na Jamajku. Ráno jsem ale myslel, že mě trefí: venku lilo jako z konve. 

Co s tím? To je Karibik?

Je fakt, že takové počasí jsem tady ještě nezažil.

Hlavně to nevzdat. Žádná deprese, musím něco vymyslet. Piši Elise, naší kamarádce a průvodkyni na Jamajce, že měníme program výletu.
Napřed jedeme na drink. Musím lidi uvolnit. A pak hned vodopády. Dopředu jim k nim nic neříkám. Jen to, že základ je koupit si boty do vody. A pak už je v tom vodopádu doslova nechám vymáchat. Užívají si to a já mám radost. Proč jsem jim to zatajil? Protože polovička by to vzdala hned na začátku a pak by je to mrzelo. Je úžasné vidět je šťastné po překonáni 55 metrového převýšeni. I když to nevypadá, není to žádná sranda.

Tak a teď ještě fičíme koupit trička, košile a ruuum :D A večer bílá párty.

Ještě k těm vodopádům. U nás je známe pod názvem vodopády na řece Dunn a jedná se o jednu z nejznámějších přírodních atrakcí Jamajky. Neudivují ani tak svou mohutností, jako spíše půvabností a rozmanitostí. Vybízejí k osvěžení, koupání, procházkám či jízdě na zip-line. Díky blízkosti pláže jsou navíc velice dobře dostupné. A všude hraje regé. Vodopády na řece Dunn, které tvoří několik oddělených kaskád s celkovým převýšením 55 metrů, patří do stejnojmenného přírodního parku s bohatou faunou a flórou. Okolní skály porůstá tropický prales s hojnými kapradinami, begoniemi a orchidejemi. V blízkém okolí navíc můžete využít celou řadu atrakcí jako zahradu Shaw Park, indiánské muzeum Coyoba River nebo dům Iana Fleminga, tvůrce Jamese Bonda. A agent 007 se tady opravdu natáčel.

Východním směrem se pak rozkládá význačné turistické letovisko Ochos Rios, kde právě kotvíme na MSC SEASHORE. Největší místní atrakce dala tomuto letovisku jeho název. Původní pojmenování oblasti Las Chorreras („proudící vody“) se postupem času změnilo na Ocho Rios („osm řek“) – a vůbec přitom nevadí, že tady tečou vodní toky pouze čtyři (Cave, Dunn, Roaring a Turtle). 

Dát si skvělou večeři a pak každý den vyrazit do divadla, to můžete jen během plavby. Tak jako dnes my na MSC Seashore. A dnes nás divadlo opravdu bavilo. Ono není jednoduché takové divadlo připravit, aby se líbilo všem. Jsou různé náměty a někdy se ve vizi doslova vidíte a někdy tápete, co chtěl umělec říct. Když se ale divadlo propojí s artistickými kousky, je to vždycky paráda.
Život je i o zážitcích. Investice do cestováni vám nikdo nikdy neukradne. Na našich zájezdech se snažíme o maximální pohodu, legraci a zážitky z dovolené. Chceme opravdu maximálně naplnit slogan naší cestovní kanceláře, který mě napadl asi pře 15 lety: "Zažij úplně jinou dovolenou..."

Dnes krásně svítí sluníčko, horko jak v prádelně, právě provádím speciální výlet. Jmenuje se to "TEQUILA TOUR" a je to velmi náročný trip... 😀
Před odjezdem mi jeden klient psal s nedůvěrou, jestli se naše plavba vůbec uskuteční. Četl totiž, že se lidé odhlašuji z plaveb a že se dokonce v USA uvažuje o jejich zastavení.

Tak z toho mě berou mrákoty. Jen dnes jsem napočítal u mexického ostrova Cozumel 6 lodí. Plavby jedou. A vy páni novináři: Co třeba napsat něco pozitivního? Třeba "Lidi, nebojte se. Cestuje se. Dá se to zvládnout. Dá se zažit skvělá dovolená." Co třeba pochválit MSC Cruises za jejich bezpečnostní protokol? Aha, já zapomněl, to jsou pozitivní věci a ty moc nefrčí...

Ale můžeme si za to i sami. Klikáme na šílené zprávy o mutaci XYZ, píšeme k tomu komentáře a zvyšujeme prodejnost takových článků. Tak přemýšlím, vyzkoušejme změnu. Čtěme jen pozitivní věci, lajkujme, když se něco povede, pochvalme, když někdo něco dokáže. Zkusme být hodní a hlavně pozitivní. Toho špatného už bylo opravdu dost. Co myslíte?

Třeba já chci dnes poděkovat naší skupině klientů. Tolik legrace, smíchu, radosti... jste opravdu super lidi. Příjemní, hodní, laskaví, srdcaři. Je mi s Vámi moc dobře. Děkuji, že s Vámi můžu být na úplně jiné dovolené...

Opět a zase zážitek. Plujeme kolem Kuby a zašli jsme večer do zážitkové restaurace. A bylo to opět skvělé. MSC Seashore je vážně  super.

Život s RIVIEROU. Jsme na OCEAN CAY, soukromém ostrově MSC Cruises. Je to takový malý ráj na zemi. Ani horko, ani zima, hudba, jídlo, drinky, pláže, sluníčko. I ten, kdo neumí vůbec fotit, tady dnes udělá hezké fotky. Barvy, slunce, nasvícení zde udělají svoje a vy jen cvakáte a cvakáte. Této sérii fotek dávám název "Život s Rivierou":


Autor článku je delegátem, a zároveň ředitelem CK Riviera Tour.

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme