Litujeme, ale tato stránka již není dostupná.

Přejít na domovskou stránku


Restart plaveb MSC Cruises

Plavby jsou opravdu bezpečné

Více než pět měsíců byly přerušeny plavby na lodích MSC Cruises. Nejen pro plavební společnost, ale i pro naši cestovní kancelář RIVIERA TOUR to byla a je opravdu nelehká situace. Z minulosti jsme počítali v rámci rizik snad se vším, ale něco podobného, jako se situace ohledně COVID19  nás nenapadla ani ve snu. Největším problémem pro nás i naše klienty byla dezinformace, která se šíří z některých médií někdy za podpory politiků a „odborníků“.

Rozhodli jsme se proto přinést Vám reportáž nejen z první plavby na MSC GRANDIOSA , ale i pohled obyčejného cestovatele, který miluje cestování, poznávání nových míst, destinací, kultur, gastronomie a hlavně obyčejných lidí. Nic z toho, co budete dále číst není ovlivněno politickým názorem, penězi, loby, ziskem nebo prospěchem.

Odjezd do Itálie

Náš odjezd do Itálie byl hodně ovlivněn naší dovolenou v Řecku. Ne, nebáli jsme se a vydali se „odpočinout“ hlavně našim myšlenkám. Od března totiž neděláme nic jiného, než rušíme zájezd za zájezdem. Nejsou to stovky klientů, ale tisíce. Je to opravdu šílená práce a máte toho plnou hlavu, nespíte a pomalu na vás utočí skryté zdravotní problémy iniciované stresem. Pak přiletíte do Řecka, jdete na pláž, odpočíváte a jste spokojeni. Najednou na netu čtete, že v Řecku na plážích nikdo není, že jsou pláže opuštěné, restaurace taktéž. Jsem já ve správném Řecku? Položil jsem si několikrát otázku, protože já viděl úplně něco jiného. A proto jsme se rozhodli pro tuto cestu a tuto reportáž.

Cesta do Itálie byla příjemná. Slovensko na pohodu, roušky na benzinkách. Rakousko mě překvapilo, očekávané „rouškování „ se nekonalo. Sem tam někdo na benzině roušku měl, ale připadalo mi to, že jsou to většinou cestovatelé, kteří neví zda si ji nasadit a nebo ne. Ale žádné restrikce, krásné dálnice...

V Itálii je to už celkem velký rozdíl. Roušky se nosí v uzavřených objektech, hlavně na čerpacích stanicích. Při skvělé večeři u Benátek v restauraci měla roušky obsluha, která si ji sem tam nasazovala, když přišel do restaurace někdo nový. Většinou roušky nosí starší lidé. Ubytování v hotelu bez problémů, standartní procedury desinfekce. Večer venku v baru většinou místní, bez roušek slavil se jeden z největších italských svátků Nanebevzetí Panny Marie- Ferragosto.

Janov – nalodění

Příjezd do italského Janova započala návštěva nově postaveného mostu spojující západní pobřeží Itálie s Francií. To co se zde dokázalo postavit za necelé dva roky, u nás by trvalo snad 15 let. Po příjezdu krátká procházka centem města. Až na to, že někdo měl sem tam roušku, žádná změna.

Všude plno lidí, kavárničky plné lidí, obsluha s rouškami. Do obchodu vás bez roušky nepustí, ne že by se báli nemoci. Mají nařízení a předpisy a dávají se velké pokuty. Nalodění mě opravdu překvapilo.

Nejen proto, že je spousta změn, ale především proto jak skvěle to fungovalo. Než se dostanete na loď projdete několikati stupňovou kontrolou. Kontrol je sice hodně, ale není to obtěžující a pokud vidíte jak je to zorganizováno a  vše šlape, vůbec vám to nevadí. Moje nalodění trvalo cca 55 minut včetně testu na covid19.

Než Vás pustí do přístavu je potřeba si zkontrolovat čas nalodění. Pokud máte na 15 hodin a přijdete v 11 je to zbytečné. Nepustí Vás už do přístavu. Po vstupu do budovy je kontrola palubního lístku a změří vám teplotu. Po povinné desinfekci rukou jdete na covid testy. Už zde si vás třídí do skupin podle rizikovosti a dle těchto skupin pak nastupujete na loď.  Mají to perfektně zorganizováno, čekal jsem asi 15 minut, než na mě přišla řada.

Následně po pasové kontrole jdete do hlavní haly, kde jsou opět rozdělené sektory dle rizikovosti a po bezpečnostní prohlídce už na loď. Tam vás čeká poslední kontrola-ta nejdůležitější. Pokud by jste měli totiž pozitivní test, na loď se nedostanete. Celkově mi celá procedura přišla mnohem organizovanější než dříve a lidé jsou velmi příjemní.

Na lodi

Na lodi se dbá na čistotu a je to vidět všude. Šel jsem například do bufetové restaurace a personál mě požádal, zda bych si mohl umýt ruce. Vše s úsměvem. Jídlo v bufetové restauraci Vám vydají přes pult.  Jen si řeknete, co chcete a kolik toho chcete. Místa jsou oddělena a jsou dodrženy rozestupy.  Na to se na lodi dbá celkem hodně.

Na každém kroku jednoduše vidíte, že například do výtahu muže vstoupit jen 6 osob a každý zde má své místo. Opět dodržují se rozestupy.

Nápojové a jídelní lístky nenajdete. Všude jsou QR kódy. Je tedy potřeba si stáhnout aplikaci MSC FOR ME, pak přes čtečku kódů jednoduše otevřete jídelní nebo nápojový lístek ve vašem mobilu a u číšníka objednáte. Jednoduché a rychlé, bezkontaktní.

Kromě Vaší magnetické karty obdržíte i speciální hodinky, které slouží jako magnetická karta ,ale i Váš pomocník například pod nemůžete najít vaše dítě. V případě, že by se potvrdila Vaše nákaza covid, pomohla by tato aplikace k trasováni.

Bezpečnostní cvičení

Opět změna. Po vyhlášení  bezpečnostního cvičení shlédnete speciální video na vaší kajutě a po jeho ukončení budete vyzvání, aby jste se dostavili na vaše nástupní místo v případě evakuace lodi. Tak je na místě provedena vaše identifikace a odsouhlasení, že jste vše udělali správně dle předpisů. Bezpečnostní cvičení je v maskách a je povinné pro každého účastníka plavby

Bufetové restaurace

Opět změna. Klade se zde důraz na osobní čistotu a jez zde změna způsobu servírování.

Jídla jsou předpřipravena a obsluhující personál Vám je vydá na základě Vašeho požadavku.

Dodržují se rozestupy, ale nijak to neomezuje provoz bufetové restaurace. Pochopitelně je vyžadováno umytí roukou před vstupem do restaurace, ale to základ společenského bontonu.  


Bary

 Nápojové  lístky nenajdete. Všude jsou QR kódy. Je tedy potřeba si stáhnout aplikaci MSC FOR ME, pak přes čtečku kódů jednoduše otevřete jídelní nebo nápojový lístek ve vašem mobilu a u číšníka objednáte. Jednoduché a rychlé, bezkontaktní

Kajuty

Kajuty se uklízejí během dne 2x, vše se sanituje, když je pokoj uklizen, je označen, že je provedena desinfekce na Vašem pokoji. Věnují se tomu celkem dost důsledně a na lodi je vidět i podstatně více personálu. Personál na lodi chodí v rouškách a jsou velice příjemní a rádi, že nás na palubě lodi vidí.

Na kajutu dostanete roušku zdarma, pokud vám někde chybí rádi Vám ji předají.

Relax a odpočinek

Pochopitelně plavbě je i o relaxu a odpočinku. Na palubě je možno využít bazénů a vířivek. Voda je ošetřena vůči desinfekci. Opět je kladen důraz na rozestupy mezi lehátky a taktéž na počet klientů ve vířivkách.

Ale během naší plavby nebyl problém s přeplněním. Můžete využít i fitka a nebo saun a masáží. I zde jsou nastavena pravidla na rozestupy. Osušky na lehátka má každý svoje a naleznete je ve vašich kajutách.

Bary během koupání fungují bez problémů a i zde opět a zase rozestupy, rozestupy, rozestupy… Výlety s MSC Cruises a výlety na pevninu.

Hlavní důvod, proč CK RIVIERA TOUR zrušila některé plavby v září a říjnu je problém s možností návštěvy destinací. Dle předpisů je nutno zajistit nemožnost vzájemného kontaktu loď-pevnina a proto v destinacích až do konce října je omezen výstup z lodi pouze pod podmínkou účasti na výletu s MSC. Tyto výlety jsou organizovány tak, aby došlo k minimálnímu sociálnímu kontaktu s lidmi na pevnině a tato podmínka je ze strany CK RIVIERA TOUR neakceptovatelná. Toto opatření by se mělo postupně rozvolňovat dle výsledků účinnosti opatření.Zábava na lodi

Ta je dle původních programů i když opět kladen důraz na rozestupy i třeba při tanci. Taneční lekce a liniové tance fungují jako dříve včetně akcí s animátory. Opět kladen důraz na minimální možnost kontaktu, ale v praxi to nikoho nijak neobtěžovalo.

VIDEO - jen tak relax a živá hudba na MSC GRANDIOSA RESTART PLAVEB

 

Nákupy

Před vstupem do jakéhokoli obchodu je nutno provést desinfekci rukou, je nutno vstoupíš s rouškou. Nákupy probíhají standartní způsobem, je je opět kladen důraz na rozestupy.

Divadla

Divadla opakují stejný program několikrát za večer a je nutno provést rezervaci na určitý čas. Počet míst v divadle je omezen, jsou stanovené přesné rozestupy. Po ukončení divadla opouštíte divadlo postupně z důvodů rozestupů. Jiná omezení nejsou. To samé platí při návštěvě cirkusů.

Celkový souhrn.

To co jsem na lodi a při odbavení zažil je vrchol profesionality. Plavební společnost MSC investovala spousty času, úsilí i finančních prostředků na zabezpečení bezpečnostního protokolu. To má pochopitelně vliv na náklady, větší počet zaměstnanců a systémů a materiálních potřeb. Ve většině případů se jedná jen o rozšíření standardů, které již dříve byly na lodích MSC aplikovány a klient je během plavby většinou ani neregistruje. Některé postupy jsou však obyčejným základním standardem slušného člověka, jako je např. mytí rukou, přednosti ve dveřích a výtazích apod. Jsou však i nařízení, které klienta omezují (do konce října výlety jen s MSC, testy na covid, měření teploty) a tím snižují jinak skvělý pocit z jeho dovolené. Pevně věříme, že právě tato omezení budou co nejdříve zrušena. 


Neapol – roušky úplně jinak

Pokud si vzpomínáte, na úvodu reportáže jsem psal, že v Rakousku roušky nikdo moc nevyžadoval, zato v Itálii na roušky hodně dbali. Tak po dnešní návštěvě Neapole musím přiznat - všechno je jinak. Neapol je obrovské město, a celá aglomerace má přes 3,1 mil obyvatel, což je téměř 1/3 České republiky.

 A roušky se tam nenosí na ústech, jako u nás, ale na levém lokti ruky. Že by tu byl jiný druh koronaviru ?

 Ale kde, jen lidé si to přizpůsobují po svém. Nikdo roušky nenosí a pokud je potřebujete jít tam, kde jsou vyžadovány, přehodíte je z lokte na ústa.

 Nevěděl jsem zda se mám smát a nebo být smutný nad absurditou celého systému, když například v Pompejích bylo mraky turistů a roušky si nasadili jen před vstupem, kde turistům změřili teplotu, koupili si lístek a okamžitě je dali pryč. A vůbec se jim nedivím, i já pokud jsem si roušku nasadil ( venku bylo 35 stupňů) tak mi bylo během chvilky pěkně špatně a motala se mi hlava.

 A tak jsem se rozhodl vyhlásit soutěž najdi 3 lidi na fotce s rouškou. Vítěz dostane roušku zdarma :)

 Jinak Neapol je nádherná pro toho, kdo dokáže vnímat tu tisíciletou historii, to úžasné místo vybudované desítkami generací před námi.

 

  

Italská kuchyně

Italská kuchyně je považována za jednu z nejlepších na světě. Touto kuchyní se inspirovalo mnoho a mnoho dalších zemí i kultur. V menu restaurací najdete různé druhy masa a ryb, zeleninu, hlavně těstoviny protože Itálie se může pyšnit více než 400 druhů těstovin a především zmrzlinu, protože italské zmrzliny jsou považovány také za jedny z nejlepších na světě.

Italská kuchyně se vyvíjela v průběhu staletí. Kořeny italské kuchyně se dají vystopovat až do 4. století př. n. l.. Jídlo a kultura byly v té době velmi důležité. V průběhu staletí ovlivňovaly její vývoj sousední regiony.

 Regionální kuchyně je reprezentována některými z hlavních měst v Itálii. Například Milán (sever Itálie) je známý díky rizotům, Bologna (střed země) je známá pro své tortellini a Neapol (na jih) se proslavila pizzami a špagetami. A právě v rámci našich plaveb se můžete podívat do údajně nejstarší pizzerie v Itálii právě v Neapoli.

 Můžeme zmínit i polévku Acquacotta (pochází z Toskánska) a nebo také zeleninovou polévka minestrone.

 Nejvíce se používá maso telecí a kuřecí, které se připravuje na spousty způsobů – grilování, vaření, dušení.

 Ryby smaží, grilují a pečou s přidáním citronové šťávy a různého koření. Italové si hodně zakládají na rybích polévkách. Také nesmíme samozřejmě zapomenout na dary moře. Zde dokáží skvěle připravit ústřice, kraby, raky, langusty, humry, sépie a chobotnice.

 

  

Cesta po Itálii

 Naše plavby pracovně skončila v Neapoli. Vše co jsme potřebovali zdokumentovat pro Vás bylo zadokumentováno a na nás čeká další jednání s MSC CRUISES o nových plavbách. Právě v Neapoli má MSC svojí hlavní pobočku pro výletní plavby. Z Neapole jsme navštívili Národní park Gran Sasso e Monti della Laga (italsky Parco nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga), který leží převážně v regionu Abruzzo (v provinciích L'Aquila, Teramo a Pescara), ve střední části Itálie. Park má rozlohu 1 413 km2 a byl založen v roce 1991.

Dominantu národního parku tvoří nejvyšší horský masiv Apeninského pohoří Gran Sasso s nejvyšší horou Corno Grande (2 912 m).. Na severním svahu Gran Sassa se nachází nejjižněji položený ledovec v Evropě Calderone. To co nás během cesty zaskočilo bylo totálně zničené městačko Amatrice , 40 km severovýchodně od Rieti, na řece Tronto.

V roce 2016 zde žilo přes 2 600 obyvatel. Při zemětřesení 24. srpna 2016 zde zahynulo 234 lidí. Dřívější zemětřesení Amatrici poškodila v letech 1639, 1672, 1703 a 1737. Město je sídlem potravino-zemědělské základny Národního parku Gran Sasso e Monti della Laga.

 V Amatrice vznikl jeden z nejznámějších způsobů přípravy těstovin v regionu Lazio - sugo all'amatriciana. Základem omáčky je guanciale, nasolený a usušený vepřový lalok, jehož produkcí je Amatrice známé. Jídlo původně připravovali pastýři v horách v okolí města.

 Po zemětřesení v roce 2016 došlo k celosvětové dobročinné akci, při které se mnoho restauratérů rozhodlo z každé prodané porce této omáčky věnovat 2 € na obnovu města.

 ( doplňující foto Amatrice Ph. Wolfgang Achtner)

 

 Naše povídání o restartu plaveb končí. Zastavili jsme se ještě na večeři v San Benedetto del Trondo na večeři. I zde by jste roušky na ústech hledali těžko. Krásné letovisko Palmové riviéry, kde je vysázeno více než 7000 palem krásně dominuje celé pobřežní kolonádě. San Benedeto del Tronto dostalo Modrou vlajku jako ocenění za ekologické chování radnice i obyvatel. V San Benedettu del Trontu je mnoho restaurací, divadel a památek. Jako jednou z nejznámějších je žulový pomník z 16. století, který byl postaven ke slávě Italů.

Takže jsme natankovali a vyrazili jsme domů. A protože tento příspěvek již píši z kanceláře, můžu říci, že jsme cestu dlouhou 1347 km během noci velmi dobře zvládli. A jsme rádi, že jsme doma. Doma je totiž "doma".


Sledujte nás i na facebooku RIVIERA TOUR, kde máme aktuální příspěvky on-lineKontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme

CESTUJTE BEZ RIZIKA - CK RIVIERA TOUR je řádně pojištěna proti úpadku u pojišťovny SLAVIA. Investice do Vaší dovolené je u nás v bezpečí.CESTUJTE BEZ RIZIKA – CK je řádně pojištěnaVíce