Historie tohoto města sahá do roku 991, kdy zde stál významný přístav, jež se v 16.století stal dokonce centrem námořního obchodu. La Coruňa je dnes správním městem Galicie nacházejícím se na úzkém poloostrově, který je obklopen dvěma nádhernými zálivy.

A Coruña (španělsky La Coruña; galicijsky a oficiálně pouze A Coruña; portugalsky a v neoficiálním galicijském pravopisu Corunha) je přístavní město v Galicii, zemi a autonomním společenství na severozápadě Španělska. S téměř  250 000 obyvateli je po Vigu druhým největším městem Galicie. Je sídlem provincie A Coruña a některých významných institucí, např. Galicijské královské akademiePřístavní město La Coruña se nachází na severozápadě Španělska na Atlantského oceánu, a je hlavním městem provincie stejného jména.Město se nachází v regionu Galicie.La Coruña je jedním z nejdůležitějších přístavů v severním Španělsku - a má velkou vývozu zemědělských produktů a země s druhou největší rybaření.La Coruna je oblíbenou destinací pro turisty, a mnoho Španělů tráví svou dovolenou zde v létě.Staré město se nachází na poloostrově, a zde je několik historických památek -  "Santa Maria del Campo" Další důležité turistické atrakce ve městě La Coruna je San Antonio hrad z roku 1590 - který má archeologické a historické muzeum, a "Torre de Hércules" - nejstarší maják,který je ještě v provozu, a pochází z římských dob.Je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.Nábřeží ve městě La Coruña je také lákadlem (jedna z nejdelších v Evropě) a Art Museum "Museo de Bellas Artes" je možné vidět náčrtky Rubense a řadu náboženských obrazů.Jinak, město má budovu opery, několik divadel, a Picassovo muzeum, Vojenské muzeum, muzeum vědy s planetáriem, akvárium, botanická zahrada a muzeum "Dům Man" - s interaktivními exponáty, které se zaměřují na lidské tělo.La Coruña má 7 pláží, a nejpopulárnější je "Riazor" a "Orzán" - jak se nachází v centru města a je velmi kvalitní 
MAJÁKY
Vlny Atlantiky bičují zdejší skalnaté pobřeží a nad ním se tyčí nejstarší funkční maják na světě Torre de Hércules neboli Herkulova věž. Maják je nejslavnější atrakcí galicijského přístavního města La Coruňa a podle legendy ho postavil právě bájný hrdina Herkules. Ve skutečnosti to ale byli staří Římané. Maják dosud stále slouží svému účelu a je posledním římským majákem, který se dochoval do dnešních dnů.Maják je vysoký 58 metrů a byl postaven za dob římské nadvlády za císaře Trajána ve 2. století n.l. Později byl používán jako pevnost. Maják byl restaurován roku 1792 a dnes slouží především jako turistická atrakce. Je však stále fungujícím majákem a jeho světlo ukazuje cestu námořníků už celých osmnáct století. Vyšplhejte si až sem nahoru, odkud je výhled na město a celý mys.
Ferrol
Ferrol je přístavní město v jednom z mnoha zálivů severního pobřeží Galicie,  nedaleký velký přístav, rodiště generála Franca a autonomního společenství v rámci Španělského království. Je sídlem comarky Ferrol, součásti provincie A Coruña. Žije zde 75 000 obyvatel.V éře frankismu byl uzákoněn název El Ferrol de Caudillo, tedy Vůdcův Ferrol. Dosud se lze setkat s formou El Ferrol, oficiálním názvem je však od roku 1980 pouze Ferrol (v galicijštině i kastilštině).Zdejší hospodářství je založeno především na vojenských i civilních loděnicích a přístavu, logistice, na rybolovu, okrajově na turistickém ruchu. Končí zde širokorozchodná železnice z A Coruñi a úzkorozchodná dráha do Asturie, Kantábrie a Baskicka, využívanější je však autobusová doprava.
O městě
A Coruña je historické, ale zároveň moderní město. Obživu zdejších obyvatel zajišťuje zemědělství, rybolov a nově textil a móda. A Coruña má krásné pláže, kde si na své přijdou i milovníci vodních sportů. Zdejší pobřeží je vhodné k surfování, plachtění, potápění i rybaření. A Coruña je druhým největším městem Galície po Vigu . Je hlavním městem stejnojmenné provincie a sídlem některých významných institucí jako je např. Galicijská královská akademie.
Turistické zajímavosti
Mezi nejvýznamnější památky ve městě A Coruña patří Herkulova věž (Torre de Hércules ) , nejstarší dosud činný maják na světě nebo pevnost San Anton (Castillo San Anton). Hojně navštěvované jsou také kapitulní románský kostel P. Marie, kostel Santiago a krásné romantické zahrady Xardín de San Carlos. Zajímavé je také náměstí María Pita, kterému dominuje místní radnice.
Muzea
A Coruña má také několik zajímavých muzeí. Patří mezi ně Vojenské muzeum, které disponuje sbírkami starých zbraní, uniforem a map nebo Museo Emilia Pardo Bazán, které je věnované slavné španělské spisovatelce. Za zmínku také stojí akvárium Finisterrae , které přibližuje turistům zdejší podmořský svět.
Aktivity
V A Coruña si můžete vyzkoušet snad všechny možné vodní sporty. Oblíbené je tu hlavně surfování, plachtění, potápění a rybaření. K procházkám je jako stvořená pobřežní promenáda (Paseo Marítimo) , která se táhne po celém zdejším poloostrově až k Torre de Hércules. Krásné písečné pláže naleznete na západní straně poloostrova. Moře je tu ale o něco studenější než jsou turisté zvyklí např. od Středozemního moře. Milovníci fotbalu mohou navštívit některý ze zápasů zdejšího klubu Deportivo de La Coruña, který hraje nejvyšší španělskou fotbalovou soutěž.
Turistické služby
A Coruña disponuje širokou nabídkou ubytování. Základní nabídku naleznete ZDE . Většina restaurací ve městě nabízí výborně upravené mořské plody. Je tu také několik mexických restaurací a pizzerií a nechybějí samozřejmě kavárny ani čajovna. Místní pivo se nazývá Estrella Galicia.

Historie
Oblast dnešního města byla osídlena již ve starověku. Z této doby se dochovala zdejší Herkulova věž. Svůj největší rozmach A Coruña zažila ve středověku. Dnes je především turistickým centrem.

Na náměstí zaujme nejen budova radnice, ale uprostřed hlavně socha Maríe Pity (1565-1643) , národní galicijské hrdinky, která jako žena se zbraní ruce bránila město proti anglické armádě. Na reliéfech pomníku jsou barvitě vylíčeny její hrdinské činy. Nejlepší jídla z mořských plodů se prý připravují právě v tomto městě. Je to město velmi příjemné, jemuž se přezdívá Skleněné město: to kvůli tzv. galeriím, skleněným výklenkům, které zdobí domy podél celého nábřeží i uvnitř města. Ve městě je mnoho vzácných románských kostelíků. Muzeum E. Pardo Bazánové je velmi zajímavé pro toho, kdo se zajímá o šp. literaturu. Neměla to v mužské společnosti vůbec lehké se prosadit, byla to výjimečná žena. Herkulova věž - to je fantazie, zejména, když se vystoupá nahoru a vidíte před sebou celý ten oceán. Ne nadarmo se tu říká konec světa. Je to město poněkud odlehlé, ale kdo zavítá do Galicie, neměl by je minout. Procházet se jím, je zážitek na celý život, má velmi příjemnou atmosféru.


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme