Oranjestad je barevné hlavní městečko ostrova plné butiků, barů a budov postavených v rádoby holandském koloniálním slohu. Zajímáte-li se i o něco jiného než opékání se na pláži, můžete navštívit zdejší muzea - arecheologické (historie Arawaků), numismatické (mince moderní i historické) a Museo Arubano umístěné v opravené pevnosti Fort Zoutman.

Pokud tíhnete k vodě, písku a spáleným zádům, nesmíte si nechat ujít pobřeží mezi Palm Beach a Eagle Beach - místo jako vystřižené z reklamy na Bacardi. Toto komerční středisko nabízí nepřeberné množství zábavy a můžete zde vyzkoušet snad všechny existující vodní sporty.

Až se nabažíte slunce, navštivte Arikok National Park. Najdete zde různé historické zajímavosti - indiánskými petroglyfy počínaje, bývalou holandskou plantáží a opuštěným zlatým dolem konče. Parku také patří nejvyšší hora ostrova - Mount Jamanota a jeskyně Guadirikiri Caves.

Dalším místem, které určitě nepřehlédnete je vulkanický kužel Hooiberg (kupka sena) - je ho opravdu vidět z téměř každého místa na ostrově. Na jeho vrchol jsou vytesány schody a z vrcholku je nádherný pohled na celý ostrov. Severně od Hooibergu se nachází Casibari - oblast obrovských kaktusů a bizarních zvětralých dioritových balvanů.

Ostrov Aruba

Tropický ostrov Aruba - autonomní země Nizozemského království - leží 24 kilometrů severně od venezuelského pobřeží a spolu s ostrovy Bonaire a Curacao tvoří souostroví Nizozemské Antily.  Tento ostrov byl objeven španělskými námořníky v roce 1499 a od roku 1636 je nizozemskou kolonií. Aruba měří přibližně 30 km na délku a 9 km na šířku. Jedná se o jednu velkou rovinu a tak nejvyšší vrchol ční ve výšce pouhých 190 metrů nad mořem. Turisté si zde zcela jistě užijí překrásnou faunu a flóru. Takřka 20 procent ostrova totiž zabírá národní přírodní park Arikok. Právě toto místo by měl navštívit každý turista. Procházka mezi krásami tropické přírody působí na organismu blahodárně. Turistickou atrakcí je také vulkanický útvar Hooiberg, na jehož vrcholku jsou vytesány schody a je odtud překrásný výhled na celý ostrov. Někteří cestovatelé tvrdí, že pláže Aruby patří mezi nejkrásnější v celém Karibiku. Zvláště populární jsou Palm Beach a Eagle Beach. Nejvíce to žije v hlavním městě Oranjestad, které je postaveno v holandském koloniálním slohu. Milovníci historie a umění jistě ocení archeologické a numismatické muzeum a také Museo Arubano, které se nachází v rekonstruované pevnosti Fort Zoutman. Na ostrově se také nalézají krásná golfová hřiště, takže si na své přijdou také příznivci oblíbeného sportu gentlemanů. Nádherně průzračná voda při pobřeží umožňuje šnorchlování a potápění. V Arubě je také obří vodní park Morgans Island, který je největší v celé Latinské Americe.

Historie

Před příchodem evropanů byl ostrov obydlen Arawaky (kmen Arubů), indiány původně z jihoamerické pevniny. Prvním evropanem, který na ostrov vstoupil byl Alonso de Ojeda, který prohlásil ostrov za državu španělského krále v roce 1499. Válečný konflikt mezi Španělskem a Nizozemím způsobil, že roku 1636 přišel ostrov pod Holandskou správu a holanďané začlo koncem 17. století zakládat první kolonie.

Přírodní podmínky neumožňovaly založení plantáží, takže holanďané začli provozovat chv dobytka a Aruba se stala jakousi zásobárnou masa pro celou karibskou oblast. V první polovině 19. století nastal první ekonmický boom ostrova - v blízkosti Balashi bylo nalezeno zlato. Těžba trvala až do roku 1916, kdy byly zásoby vyčerpány. V té době byla na ostrově postavena první rafinerie a Aruba se stala jedním z největších zpracovatelů surové ropy pro Venezuelu.

S ekonomickou nezávislostí přišlo volání po nezávislosti politické. Aruba se stala součástí federace tzv. Nizozemských Antil (skládající se v té době z Aruby, Bonaire, Curaçaa a Surinamu), ale chtěla nezávislost úplnou. S uzavřením rafinerií však přišly ekonomické problémy a bylo zapotřebí velkých investic do nového průmyslového odvětví - turistiky. Převážně z těchto důvodů nakonec Aruba souhlasila s tím, že ostrov nezíská úplnou samostatnost, ale zůstane nezávislým holandským územím i nadále. Turistika je nyní hlavním zdrojem příjmů obyvatel tohoto krásného karibského ostrova.Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme