Jamajka je země, do které se můžete vypravit v kteroukoliv roční dobu. Teplota zde příliš nerozhoduje – letní měsíce jsou horké a dny zimních měsíců také. Turisticky nejrušnější sezóna zde probíhá od prosince a vrcholí v březnu. Pokud si tedy chcete na Jamajce vychutnat tropické Vánoce nebo Velikonoce, kupte si zájezd s dostatečným předstihem. 

Na ostrově nejsou stanovena žádná předepsaná ani doporučená očkování. Služby jsou vzhledem k rozvinutému cestovnímu ruchu dobré. Také restaurací je na Jamajce dostatek, kvůli možným zdravotním problémům si ovšem raději zvolte lepší podniky. Jamajská kuchyně je vynikající, v restauracích proto za slušnou cenu dostanete především rýži a hrách, kokosové mléko a olej, ostré koření a pepř. Mezi tradiční pochoutky patří jamajské kuře na kokosovém oleji s mrkví, cibulí, pórkem, sladkými bramborami, rajčaty a pepřem. Oblíbeným nápojem je jamajský rum, džusy, místní pivo Red Stripe a Tia Maria, což je káva s čokoládovým likérem. Obchody jsou slušně vybavené, nejčastěji mají otevřeno od 8.30 a 9.30 do 16 a 17,30 hodin. Směnu peněz můžete provést v bankách, hotelech, letištích a směnárnách s licencí. V každém případě si však ponechejte potvrzení o výměně, abyste mohli zpětně měnit při odjezdu. Počítejte i s tím, že většina bank a směnáren nemění stodolarovku, protože jde o nejčastěji padělanou bankovku. Jamajka je domovem hudebních stylů Reggae a Ska, v oblasti reggae je nejvýraznější postavou Bob Marley (často právem označovaný za učitele proroka – nejen Jamajčany) se svojí kapelou The Wailers, za Ska pak jmenujme např. slavnou hudební skupinu Fishbone. Ačkoli je kouření marihuany na Jamajce mimo zákon, Jamajčané jí kouří hojně jako národní sport.

Město Ocho Rios a zátoka Runaway tvoří srdce severního regionu země, který lemují útesy porostlé kapradím a vodopády, nad jejichž krásou se tají dech. Ocho Rios leží nedaleko místa, kde před více než pětisty lety poprvé zakotvil Kryštof Kolumbus. Jamajčané říkají, že v Ocho Rios se nebe vlévá do moře.

Orcho Rios a jeho atrakce

Jednou z nejznámějších přírodních atrakcí ostrova jsou vodopády na řece Dunn, které padají do hloubky téměř 200 metrů a jsou považovány za Niagáru Karibiku. Zhruba pět kilometrů cesty autem odtud se rozprostírají zahrady Shaw, v nichž rostou rozmanité druhy květin a stromů. Na plantážích Prospect byla od 18. století sklízena cukrová třtina, káva a banány, dnes jsou tu možné výlety na koních.

Plavební společnost nabízí velké množství výletů, které je možno uskutečnit s plavební společností. Pokud máte alespoň trochu cestovatelského ducha a rádi poznáváte i zákoutí různých zemí a

chcete se sblížit s Jamajčany, doporučujeme po vystoupení z lodi udělat si procházku městem. Po opuštění přístavu se na Vás doslova sesypou obchodníci a hlavně taxikáři nabízející své služby. Vůbec se nemusíte bát, jsou slušní a příjemní, jen musíte mít tu vůli odolávat. Buďte si jisti, že nikde Vás tahle nevítali, frázi „Vítejte na Jamajce, přejeme Vám krásný den na Jamajce“ uslyšíte asi stokrát. Nezbývá než odolat lákavým nabídkám a pokračovat ulicí dále ke křižovatce. Na první pohled to možná ve vás vyvolá obavy, ale nebojte se a směle pokračujte dál. Na bezpečnost dohlíží turistická policie, kterou tady potkáte na každém kroku. Na křižovatce se vydejte vlevo směrem do centra města. Procházka městem bude zajímavá a s předešlou destinací  to bude, jak se říká, úplně o něčem jiném. Spousty obchodů a tržnic s obchodníky, kteří Vás budou vítat na Jamajce a zvát Vás do jejich obchůdků. Máte-li rádi nakupování vyššího standartu, navštivte obchodní centra. Poznáte je jednoduše, jsou hlídaná a vjezd do centra je oddělen závorou. Jsou hezká a poměrně drahá. Pokud rádi smlouváte, navštivte tržiště se spoustou suvenýrů nejrůznějšího charakteru. Vždy smlouvejte, ceny jsou nadsazené a chce to trošku adrenalinu, než usmlouváte tu pravou cenu.

VÝLET DO OKOLÍ ORCHO RIOS

Jak však poznat více než jen centrum města. Na zpáteční cestě z města využijte nabídky služeb místních taxikářů. Domluvte si s nimi nejdříve cenu, maximální cena za 4 hodinovou projížďku v okolí  je 80 USD pro 4 osoby, předem se dohodněte s taxikářem, co chcete vidět a poznat. Zas až tak moc na výběr v okolí  není, takže doporučujeme zajet se podívat do vesničky Boba Marleyho, podívat se na vodopády anebo na vyhlídku nad město Rios. Taxikáři jsou příjemní, skvěle ovládají angličtinu a zavezou Vás i do míst, kde se s komerčním výletem nedostanete. Platí však jedna zásada - platí se vždy až na konci cesty! Taxikář počítá s tím, že dostane na konci k ceně ještě tip (cca 5 USD). Je možné, že Vás požádá na začátku o zálohu, dejte mu max. 5 dolarů, taxikáři většinou nemají na benzin, takže tuto zálohu použijí na natankování a pak Vás v pohodě provezou i s výkladem o Jamajce.

Pokud budete cokoli fotit nebo natáčet z auta taxi, není to problém, v žádném případě však nefoťte policii a hlavně nikdy nevysunujte fotoaparát nebo kameru ven z okna auta. Ukradnout Vám totiž takto Váš fotoaparát se doslova nabízí. Pokud budete fotit domorodce a chcete mít hezké fotky, je lépe obětovat jeden dolar a

požádat byť i divné individuum s dredy a téměř zfetovanou postavou o možnost vyfocení. Za jeden dolar Vám ochotně zapózují. Zejména dospělí Jamajčané se neradi nechávají fotit, pokud k tomu nedají souhlas.

 Při vystupování na Jamajce musíte mít své pasy a plavební kartu. Nezapomeňte si koupit CD s reage-rytmus Jamajky. 


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme