Ostrov Madeira leží v Atlantiku, asi 600 km od marockého pobřeží. Je součástí Portugalska, přestože je z něj blíže do Afriky. Ostrov je sopečného původu a stejně jako Kanárské ostrovy, Azory a Kapverdy patří do makaronéské ostrovní oblasti. Rozloha ostrova není nijak obrovská, od západu na východ měří 57 km, od severu na jih pouhých 22 km.

Téměř nenáročné idylické treky kolem nekonečných kanálů (levad) a věčně zelených strmých svahů jsou hlavním turistickým magnetem, který na Madeiru zavede ročně tisíce návštěvníků. Možnost velkého výběru tras dle délky a náročnosti se zamlouvá především starší generaci návštěvníků, které potkáte na každém rohu. Kdo však touží navštívit i jiná místa než jen vyšlapané cestičky kolem levad, pak si určitě též vybere, i když z omezené nabídky. V nouzi největší pak můžete zavítat na místní vyhlášené golfové hřiště a prubnout green nebo se svézt na pirátské lodi, která kotví ve Funchalu.

Funchal, hlavní město Madeiry se nachází v jižní části ostrova, necelých 20 km od letiště. Funchal se rozkládá kolem přístavní zátoky, kterou obklopují strmé stráně, na jejichž svazích stojí mnoho domků a vilek s nádherným výhledem na moře, kde kotví velké výletní lodě. Mezi nimi ční do výška vrcholky kostelních věží, kterých je na malém místě poměrně velké množství. Samotné centrum města, i když není nijak velké, má historický nádech a své kouzlo.

Velkou atrakcí je vysutá lanovka, která vede z přístavu do luxusního předměstí Monte ležícího nad městem. Tato čtvrť leží ve výšce 550 metrů, kde narazíte na mnoho honosných vil, drahých hotelů té nejvyšší kategorie a botanických zahrad. Poblíž horské stanice lanovky je to pak jen kousek k poutnímu kostelu Nossa Senhora de Monte, kde se nachází hrob císaře Karla I., který musel po pádu habsburské monarchie opustit svou vlast a uchýlil se s rodinou na Madeiru. Císař ale nepřivykl zdejšímu vlhkému klimatu a zemřel na zápal plic.

Další zajímavou atrakcí opět v blízkosti kostela je umělecký tématický park s exoickými rostlinami z různých koutů světa.
Neméně známou atrakcí, kterou absolvuje mnoho lidí mířících zpět do údolí je prudký sjezd na proutěných saních po asfaltové silnici za plného provozu. Pokud si rádi prohlížíte moře květů a nádherných květin, pak můžete zamířit do Botanickéé zahrady Jardim Botánico, kde se dozvíte jak se jmenují všechny ty kvetoucí kytky, které zde potkáte na každém rohu. Pro základní představu o městě a o rozmístění jednotlivých částí může posloužit podrobná mapa Funchalu.

Porto Moniz malé městečko, které se nachází v severozápadní části ostrova, kam se lze dopravit veřejnou dopravou. Samotná obec Porto Moniz nenabízí žádnou úchvatnou architekturu, kterou by přijíždělo obdivovat velké množství turistů. Naopak mezi hlavní atrakce patří možnost pozorovat jak se o skály tříští mohutné vlny Atlantiku.

Santana ačkoliv by se dal očekávat ve městě s více než 10 000 obyvateli cvrkot, přesto na vás Santa zapůsobí spíše ospalým dojmem. Obec je známá díky několika domkům typu casa de colomo, jedním ze symbolů Madeiry.


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme