Všude, kam přijdete, vás čekají vodní kanály, které městu dodávají romantickou atmosféru. Navíc se můžete kochat nejen přístavem, ale i pohledem na moře.Stockholm je město, které se může pyšnit nádhernou architekturou, zajímavou historií a atmosférou, kterou jen tak někde nenajdete. Působí až magicky a kouzelně. Najdete zde jak staré čtvrti – Gamla Stan, tak i novodobé stavby, například halu Globen, která se stala dějištěm Mistrovství světa v hokeji. Město je také plné divadel, muzeí a galerií, jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších je Vasovo muzeum, kde uvidíte loď ze 17. století. Ostrov Djungården je také oblíbeným místem, kam se soustředí turistický ruch. Najdete zde skanzen, který byl prvním muzeem pod širým nebem na celém světě. Rekonstruuje se zde každodenní život lidí, kteří ve Švédsku žili v minulých stoletích i s autentickými ukázkami.Stockholm je živým městem plným ruchu, ale pokud byste si chtěli užít i klidu, rozhodně se máte kam uchýlit. Buď můžete zajít do nějakého z četných parků, nebo na břeh moře, posedět si například přímo proti nádherné stavbě radnice a pozorovat ruch lodí. Po švédské metropoli se můžete pohybovat metrem, autobusy, nebo pozemní dráhou. Městská hromadná doprava vede několik desítek kilometrů za město.

A co je ve Stockholmu k vidění? Ve městě se nachází hned dvě památky spadající pod ochranu organizace UNESCO. První z nich je Skogskyrkogården, čili dřevěný hřbitov. Ten byl navrhnut tak, že odráží všechny stavební styly od románského po funkcionalistický. Je zde exhibice věnována vzniku hřbitova i jeho stavitelům. Architekti Gunnar Asplund a Siguld Lewerendz využili přírodního prostředí v okolí starého hřbitova a proměnili jej v neokoukané místo, citlivě zasazené do okolí. Ze známějších osobností je zde pohřbena například herečka Greta Garbo.Druhou z městských památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO je palác Drottningholm, v překladu Královnin ostrov. Je to sídlo švédské královské rodiny, ale i turistická atrakce. Palác si v šestnáctém století nechal postavit Jan III Švédský s manželkou Katarinou Jagellonskou. Ještě v šestnáctém století stihnul palác vyhořet, aby byl následně opět vystavěn. Následně sloužil jako sídlo švédským králům a královnám. V areálu Drottningholm se nachází samotný palác, divadlo, anglický park, barokní zahrada, kostel a čínský pavilon.

Královská rodina od těch dob změnila příbytek. Dnes bydlí primárně ve Stockholmském paláci, což je barokní budova, která stojí na místě sedm set let staré pevnosti, která měla bránit jezero Mälaren. Stockholmský palác byl vystavěn v sedmnáctém století a stejně jako Drottningholm jednou vyhořel. Po požáru byly udělány některé architektonické úpravy a tak se nám palác dochoval dodnes. Pískovcové fasády skrývají 609 pokojů, což ze Stockholmského paláce činí jedeno z největších královských sídel na světě. V areálu paláce se nachází několik muzeí, mezi nimi například muzeum zbraní, korunovačních klenotů či muzeum starožitností ze sbírek Gustava III.

Gamla Stan – historické centrum Stockholmu

Historické srdce města se nachází ve čtvrti Gamla Stan, čili ve starém městě. Jak plynul čas, ve Stockholmu se začal víc a víc projevovat vliv kontinentální Evropy, zejména Berlína a Vídně. Proto je mnoho budov z devatenáctého století inspirováno právě těmito městy a jejich architekturou. To jde dobře vidět třeba na budově Královské opery.Tvář Stockholmu samozřejmě ovlivnila i moderní architektura. Zejména Art Nouveau, funkcionalismus a následně modernismus. V tomto duchu byl postaven zmíněný Lesní hřbitov, Městská knihovna či Městské divadlo.

Muzea

Ve Stockholmu se nachází neuvěřitelné množství muzeí. Na tři čtvrtě milionu obyvatel je tu přes sedmdesát muzeí. Jedno z největších je Národní muzeum s obrovskou sbírkou obrazů a uměleckých předmětů od světových umělců. Vedle národního muzea je tu bezpočet malých expozicí, ale také Muzeum moderního umění a Skanzen

Södermalm

Jižní část města láká několika zajímavými muzei, návrhářskými domy či příjemným posezením v restauracích a barech. Vraťte se do dětských let v Leksaksmuseet. V tomto muzeu hraček se setkáte s rozšířenou klasikou panenek a autíček i se speciálními dětskými sny. Pro malé návštěvníky je k dispozici herna a dětské divadlo. Co by to bylo za návštěvu metropole bez pořádné vyhlídky z výšky? Zkuste třeba södermalmský stylový výtah z 30. let Katarinahissen, který vás vyveze na vyhlídkový balkon ve výšce 38 metrů. Zdatnější turisté mohou na balkon „vyběhnout“ i po dřevěných točitých schodech a odměnit se za to ve skvělé restauraci nahoře. 

Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme