Spojené arabské emiráty se skládají ze 7 emirátů (šejchátů) a jejich dependencí: Abú Zabí (Abu Dhabi), Adžmán (Ajman) s Manamou, Dubaj (Dubai), Fudžajra (Fujeira), Umm al-Kuvajn (Umm al Qiwain) a Šardžá (Sharjah) s Chór Fakkánem (Khor Fakkan), k nimž se v roce 1972 připojil ještě Rás al-Chajma (Ras al Khaima). Roku 1820 uzavřelo 7 emirátů patřících k Ománu smlouvu s britskou Východoindickou společností, která Britům zajistila kontrolu pobřeží. Došlo tak k rozdělení území Ománu, kde vznikly jednak Ománský a Maskatský sultanát, jednak zmíněné emiráty na severním pobřeží. Nejprve dostaly jméno Pirátské pobřeží a poté Smluvní Omán (Smluvní státy, Trucial States). Po nové smlouvě s Británií, v níž se odřekl provozování pirátství výměnou za britskou ochranu, se stal Smluvní Omán roku 1892 britským protektorátem. Roku 1971 byl na území Smluvního Ománu proklamován nezávislý stát Spojené arabské emiráty, k němuž v roce 1972 přistoupil jako sedmý člen Ras al-Chalma. V jejich čele stojí prezident volený radou složenou ze všech 7 emírů.

Úřední, resp.užívané jazyky: arabština, užívání angličtiny je běžné v obchodních stycích a používá se při komunikaci mezi rozdílnými etnickými komunitami. Rozšířený je také jazyk Hindu, Malayam, Farsi a Urdu vzhledem ke značnému počtu expatriantů z Indie (800 tis.), Iránu a Pákistánu (600 tis.).

Náboženství: Většina obyvatelstva se hlásí k sunnitskému směru, cca 20% se hlásí k směru šíitskému; ostatní náboženství (hinduismus, křesťanství) nejsou podporována, ale jsou tolerována.

Podnebí: Po většinu roku horké a vlhké podnebí s mírnými zimami. V letních měsících se teploty pohybují kolem 35 – 40 C, v zimě pak kolem 22 – 25 C.

Administrativně-správní členění: Země se člení na sedm emirátů: Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm al-Qaiwain, Fujairah a Ras al-Khaimah.

Stavební boom v Dubaji však nabyl takového rozsahu, že nyní předčí Abú Dhabí především co se týče atchitektonickou rozmanitostí staveb. Zhruba lze rozčlenit Dubai na 3 části - Bur Dubai, Deiru a část Jumeirah. Významnou ulicí Dubai je Sheyk Zayed Road s moderními mrakodrapy. Ta je současně i výpadovkou na Abu Dhabí a nyní i páteřní komunikací s nově postaveným metrem. Atraktivní pro turisty je stará část Deira s bazary a suky, které najdete také v protilehlé části Bur Dubai kolem nákupní ulice Al Fahidi Street. Nová část Marina v Dubai s více než 200 mrakodrapy byla postavená u moře za Jumeirou beach. Na Dubai již v současnosti přímo navazuje další emirát Sharjah. Vzhledem k pravidelným dopravním zácpám ve špičkách a to především ráno a v podvečer jedete vzdálennost cca 15 km někdy i více než tři čtvrtě hodiny.

Po Dubaji se můžete pohybovat relativně levnými taxíky. Mezi částmi Bur Dubai a Deira, které odděluje záliv nazývaný pro svůj tvar "Creek" tj. angl. potok, je spojení zajištěno loďkami tzv. abrami. Hotely v Dubaji mají rovněž své mikrobusy - shuttly, které zajišťují zdarma dopravu z městských hotelů na pláž Jumeirah, z hotelů na Jumeirah do centra města a z hotelů v Sharjah a Ajmanu do centra Dubai. ( Ajman - další emirát navazující na Sharjah ). V současnosti je velmi rychlým dopravním prostředkem Dubaiské metro.

Bur Dubai je novější částí než Deira, ale naleznete zde nejstarší budovu Dubai - národní muzeum, dříve pevnost. Za zmínku stojí moderní třída Dubaje mrakodrapů Sheik Zayed road, kde jsou všechna nejvyšší mrakodrapy v Dubai. Mrakodrap Emirátes Twins a nová budova Burj Chalífa ( Burj Dubai), která je v současnosti nejvyšší světovou stavbou. V Bur Dubai je v blízkosti přístaviště, odkud jezdí loďky - abry do Deiry, nákupní ulice Al Fahidi street a menší bazar. Nábřeží tvoří promenáda, kde parkují turistické lodě zvoucí na večerní projížďku po Creeku s večeří a tradiční restaurace.

Dubaj - Deira

Deira se nachází na druhé straně zálivu než Bur Dubai a je zde především velký bazar členěný dle zboží - textil, koření, zlato a krámky se spotřebním zbožím z celého světa. U pobřežní komunikace kotví u bazaru dřevěné lodě, které dopravují zboží z Iránu, Indie, Pákistánu a dalších asijských států. Dále po "creeku" od moře v blízkosti moderní části Deiry kotví luxusní jachty. V této moderní části Dubai kromě hotelů najdete moderní budovy jako National Bank Dubai, obchodní komoru nebo budovu telefonního operátora Etisalat.

Dubaj - Jumeirah

Jumeirah, která byla kdysi místo, kde si dále od centra založili svou obytnou kolonii angličané, je v současnosti rekreační oblastí, která se stává pozvolna vcelku dost rušnou. Je zde především pláž pro cizince - Jumeirah Park a většinou 5* hotely. V současnosti se zde naproti pláže staví známé "Palms" - palmové ostrovy a dále na moři "World" ostrovy ve tvaru mapy světa.

Dubajský záliv

Dubajský záliv neboli creek, v originále zvaný Al-Chor, se zařezává 10km do pouště. Asi neexistuje typičtější pohled na Dubaj než ze břehu místního zálivu, který je lemován několika moderními mrakodrapy. V kontrastu s nimi brázdí vlny zálivu desítky místních tradičních plavidel - lodí abra, které jediné zajišťují dopravu z jednoho břehu na druhý.

 Pevnost Al-Fahidi

Pevnost Al-Fahidi, ve které sídlí Dubajské muzeum, byla zbudována před 150 lety, když Dubaj ovládl kmen Bani Yas. Dlouhou dobu sloužila jako strážní a obranná pevnost a sídlo panovníka. Je to nejstarší dochovaná stavba v Dubaji. V roce 1970 prošla pevnost nákladnou rekonstrukcí a změnila se v muzeum, které je dnes oprávněně jedním z nejnavštěvovanějších míst ve městě.

Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme