Ostrov Isla de la Juventad je druhým největším ostrovem Kuby a šestý největší ostrov Antil v zálivu Batabano s populací přibližně 86 000 lidí. Turisty je vyhledáván zejména pro svou nedotčenou panenskou přírodu, která je domovem želv, pelikánů a leguánů, pro krásné pláže a korálové útesy. V překladu španělský název ostrova znamená Ostrov mládeže s hlavním a zároveň největším městem Nueva Gerona na severu, ve kterém žije asi 35 000 obyvatel. Ostrov získal název v 60. a 70. letech díky velkému množství studentů

I dnes je zde univerzita, ale svůj největší rozkvět zažil Ostrov mládi za éry Sovětského svazu.  

Mezi pohořími Sierra de Las Casas a Sierra de Cabajos leží městečko Nueva Gerona, které po mnoho let sloužilo jako místo, kam se „uklízeli“ politicky nepohodlní buřiči. Zde se také nachází nejpozoruhodnější stavba celého ostrova – pětipodlažní komplex vězení Presidio Modelo v Reparto Chacón. Pro svůj kulatý tvar je stavba unikátem v celé Latinské Americe.

Na ostrově sídlí také mezinárodní potápěčské centrum El Colony, které každoročně pořádá soutěž podmořských fotografií.

Historie
Na základě archeologických výzkumů bylo prokázáno, že první skupinou lidského osídlení byly na Isla de la Juventud indiánské kmeny Guanahatabeů. Ti žili jako kočovníci na pobřeží a posléze se usadili v místních jeskyních, kde si postupem času vybudovali útočiště a začali tam žít. V průběhu časů sem přišli z oblasti dnešní Venezuely Ciboneové. Ti se zde usadili zhruba ve 3. století n.l. a dělili se o ostrov s Taíny, kteří sem přišli z Jamajky.
Ostrov se před příjezdem Kryštofa Kolumba v červnu 1494 nazýval Siguanea. Toto pojmenování pocházelo od prapůvodních obyvatelů ostrova, kteří zde žili. Když tady Kolumbus během své druhé výpravy do tzv. Nového světa přistál, pojmenoval ostrov názvem La Evangelista.
Divukrásné souostroví bylo od 16. až do 18. století útočištěm pirátů. Slavní rváči a námořní zloději, jako byli Francis Drake, John Hawkins, Thomas Baskerville anebo Henry Morgan, kteří po všech mořích jen rozsévali strach a hrůzu, připlouvali na ostrov Isla de la Juventud se ukrýt nebo si jen na pár dní odpočinout. V té době se také ostrovu říkalo The Parrot Island a byl předlohou pro slavný román Ostrov pokladů od Roberta Louise Stevensona.
Jak plynul čas, stalo se z ostrova Isla de Pinos později vězení. Svůj trest odnětí svobody si zde odpykával například kubánský národní hrdina José Martí v 19. století. Později tu seděli v letech 1953 až 1955 příznivci revolucionáře Fidela Castra.
Během období partyzánských bojů se ostrov stal opět častým vězením revolucionářů, kteří sem byli odsunuti jako psanci. Tak tady podobně skončil třeba i politik Armando Hart. Zřícenina bývalého vězení je vidět ještě dodnes, bylo v ní uvězněno během několika let celkem na 6000 vězňů

Pláž Playa Bibijagua
Pláž, která je přezdívaná Negra kvůli barvě písku je asi nejhezčí pláž na ostrově a i přesto zde není mnoho lidí. Písek je smíchanina z bílých a černých korálů, je zde dostatek palem poskytující stín, posezení a o víkendech v sez=oně zde hraje reprodukovaná muzika. Okolí pláže jsou restaurace a bary. 

Pláž Playa Paraíso
Pláž je vzdálená od centra 5,5 km. To co samotná pláž ztrácí na atraktivitě oproti Bibijagua to několikanásobně předčí kvalita místní kuchyně. Restaurace podávají nejlepší langusty, kraby a ryby na celé Kubě. Vše je čerstvé, vylovené ten den z moře rybářem-potápěčem, který vedle proviantu pro restauraci prodává také své úlovky návštěvníkům pláže. Na pláži se lze potápět a šnorchlovat pod dozorem zkušeného místního instruktora za příznivé ceny. 

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme