Rhodos - historické město, které je obehnáno celé hradbami. Dovnitř města se můžete dostat jednou z 11 bran. Nejblíže k přístavu je brána Svobody (Pili Eleftherias). Hned při kotvení v přístavu Vás u vedlejšího mola budou vítat sochy jelena Elafófa a laně Elafíny, říká se, že střeží tento krásný ostrov a je to místo,kde stával jeden ze sedmi divů světa - Kolos Rhodský.

Rhodos je velmi zvláštní ostrov. Je zde od všeho trochu – najdeme zde místa žijící turistickým ruchem, kde Vám nabídnou jakoukoliv myslitelnou zábavu, a zároveň jsou zde místa, kam turistický ruch ještě nezavítal a kde je překrásná pustá příroda a nedotčené pláže. 
Dokonce, pokud budete mít zájem, můžete navšívit i Turecko. Z Rhodu se dělají výlety do tureckého letoviska Marmaris, takže na své si přijdou snad oopravdu všichni.

Stručná historie ostrova Rhodos
Ostrov Rhodos je umístěn na křižovatce dvou hlavních námořních cest ve Středozemí mezi Egejským mořem a Blízkým Východem, stejně jako Kypr a Egypt. Byl styčným bodem tří kontinentů, znám mnoha civilizacím.
V průběhu dějin mnoho národů, které obývali Rhodos zde zanechalo svou stopu ve všech aspektech ostrovní kultury: umění, řeči, architektuře. Jeho strategická pozice předurčila město Rhodos stát se jedním z nejdůležitějších měst starověkého řeckého světa
Rhodos byl ve starověké historii důležitým ekonomickým centrem. Hlavní město Rhodos Town bylo založeno roku 408 př. n.l. tak, aby využilo nejlepší přírodní přístav na severním pobřeží. Roku 357 př.n.l. byl ostrov dobyt Mausoleem Helicarnassem (Mausoleus of Helicarnassus), držen Peršany a nakonec roku 332 př. n.l. obsazen Alexandrem Velikým. Alexandr zemřel v mladém věku na horečku a jeho generálové si rozdělili království, jako vlastní državy. Tři z nich – Ptolemaios, Seleukos a Antigous založili vlastní království. Rhodos v tomto boji připadl Ptolemaiovi. To rozezlilo Antiga, který poslal svého syna Demetria dobýt a zničit město Rhodos. Válka  byla dlouhá a krvavá. Demetrius přivedl armádu 40 000 mužů. To bylo víc, než celá populace Rhodu. Když Demetrius napadl město, obránci zastavili dobývací stroje zaplavením příkopů pod hradbami „Starého města“. Po téměř ročním obléhání připlula městu na pomoc flotila lodí z Egypta. Demetrius spěšně odtáhl, své dobývací věže ponechal na místě. Na oslavu svého vítězství se Rhoděné rozhodli postavit velkou sochu svého patrona boha Helia. Roztavili bronz z velkého množství dobývacích strojů, které musel Demetrios zanechat na místě. Zhotovení kolosu trvalo 12 let. Socha byla 110 stop vysoká a stála na 50 stop vysokém podstavci nedaleko přístavního mola. Kolos stál hrdě v ústí zálivu 56 let. Poté Rhodos zasáhlo zemětřesení a socha byla povalena. V sedmém století n. l. Arabové obsadili ostrov, rozbili zbytky kolosu na malé kousky a odvezli. Legenda praví, že bylo třeba 900 velbloudů na odvezení celé sochy. Smutný konec majestátního díla...

Rhodos a rytíři
Roku 1309 byl Rhodos prodán řádu rytířů (Knights Hospitaliers of Saint John of Jerusalem). Řád byl založen ve 12 stol. V Jeruzalémě pro potřebu ošetřování poutníků a křižáků, ale brzy byl transformován do bojového řádu a získal obrovský kus země. Po ústupu z Jeruzaléma a Kypru řád zřídil svůj hlavní dům na Rhodu a zastával vedoucí roli ve východním Středozemí. V rytířské éře bylo opevnění zcela přestavěno, zmodernizováno a soustavně vylepšováno. Nemocnice, palác a několik kostelů patřily mezi nejvýznamnější veřejné budovy postavené v této době. Patří mezi skvosty gotického a renezančního stavitelství. Vláda rytířů byla dobou prosperity a vztahy s místním obyvatelstvem se nesly v duchu tolerance a úzké spolupráce.

Příroda na Rhodu
Příroda je na ostrově překrásná a je zde opravdu spousta zeleně. A co je hlavní, řada míst je doposud nezasažená turistickým ruchem i zemědělstvím, takže velká část ostrova, zejména kopcovité vnitrozemí v prostřední třetině a mírně zvlněná třetina spodní, je nedotčená. Kráse ostrova Rhodos pak přidává ještě střídání různých typů oblastí. Najdeme zde údolí se strmými kopci porostlými trávou a křovím, najdeme zde překrásné a svěže zelené lesy, ale najdeme zde i velké plochy připomínající savanu, kde se zlatavá pole trav střídají s občasnými ostrůvky křovin či stromů. Není problém se jednu chvíli koupat v potoce mezi rozkvetlými oelandry a pozorovat žáby a chvíli potom procházet písečné duny a kochat se krásou nakvetlých “kaktusů“. Této romanitosti hodně nahrává počasí. 
Z přírody a původně zelených ploch zde stojí za zmínku zejména kopec Filerimos s výškou cca 260 metrů, který je celý porostlý bujnou vegetací. Kopec vévodí celé oblasti a zaujme jednak svou zelení, tak 18 metrů vysokým křížem na vrcholu. Středem Rhodu zde prochází kopcovatý terén a nachází se zde často doporučované Údolí motýlů (Petaloudes), pštrosí farma a několik chovů různých zvířat. Je zde prakticky jednolitý a hustý les z listnatých stromů a průjezd těmito místy je velmi příjemný.
Dále na jihovýchod je pak Profitis Illias, druhý nejvyšší vrchol Rhodu s výškou 780 metrů.  Přes vrchol vede silnice procházející přes smíšený les a místy jsou krásné výhledy na nížiny i zelená údolí.
Ještě dále na jihovýchod je pak nejvyšší pohoří Ataviros s vrcholem ve výšce 1216 metrů. Okolí je velmi nádherné, zejména směrem na východ mají kopce celkem strmé svahy a vypadají spíše jako malé hory. Samozřejmě, vše je zelené a jsou zde husté lesy, zejména na severozápadní straně. 
Kromě oka jistě potěšíte na Rhodu i nos, protože je zde všude ve vzduchu omamná vůně. Někde jsou to borovice, jinde třeba zase tymián či levandule, ale prakticky všude to na Rhodu překrásně voní.
Pláže jsou na Rhodu velmi rozmanité. Rhodos se nedá nějak generalizovat. Snad jen to, že téměř celé pobřeží na severní straně je z menších či větších oblázků. Dole na špičce ostrova je pak vyhlášená písečná pláž Prasonisi, která se uvádí jako ráj surfařů. 
Střediska na Rhodu jsou trochu speciální – Kremasti, Lalyssos, Ixia a Rhodos vyrostly ve střediska přirozeně díky své poloze a původní zástavbě. Jsou to vlastně předměstí hlavního města. Pak je zde několik středisek jako Faliraki, Pefki (Pefkos), Haraki či Kolymbia, které opravdu vyrostly z původních rybářských osad. No a ten zbytek je trochu zvláštní. Obvykle to bylo tak, že pobřeží je několik km směrem do vnitrozemí úplně ploché. Takže na úpatí kopců se postavila zemědělská vesnička a směrem ke břehu byla pole. A s rostoucím zájmem to turistický ruch se na břehu na některých políčkách postavil hotelový komplex či několik podobných staveb. A to se nazvalo názvem té nejbližší vesnice. Výsledek je, že třeba střediska Lardos, Lindos, Kalathos či Afandou jsou vlastně hotelové komplexy postavené nově na “zelené louce“. 

Památky
 Památek jsou na Rhodu stovky. Největším unikátem je asi Staré město, které je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Dále zde najdeme stovky kaplí, klášterů, vykopávek …Za nejvýznačnější bych asi označil Akropole Lindos, Hrad Monolithos, Kastelos - hrad Kritina, Přístav Mandraki, Antické město Kamiros a Filerimos.Ať už se ale na Rhodu vydáte kamkoliv, vždy okolo něčeho zajímavého pojedete.

Během plavby doporučujeme pěší procházku starým městem. Zaujmou Vás krásné památky, spousta kavárniček a obchůdků.
Nezapomeňte na řeckou kuchyni-je úžasná.


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme