Na západě středoitalského regionu Umbria se rozkládá město Orvieto, v němž se snoubí krásná příroda s lidským uměním. Bylo totiž vystavěno na skále tvořené sopečnými vyvřelinami – tufy. Místo je považováno za jedno z nejatraktivnějších v celé Umbrii.

Město a skála fungují po staletí v naprosté symbióze. Lokalita lákala již staré Etrusky, kteří zde nakonec vystavěli jedno z nejdůležitějších měst, které se stalo významným ekonomickým centrem. Největší slávy se Orvieto dočkalo v roce 1263. Tehdy se stal tzv. bosenský zázrak - z proměněné hostie při mši v nedaleké vesnici Bolseno údajně kapala krev. Díky této události došlo v Orvietu k vystavění slavné katedrály, jenž patří mezi hlavní památky města. Po tomto zázraku byl roku 1264 oficiálně zaveden Svátek Božího Těla.

Zánik římské říše přivedl na území města barbarské kmeny, po dobytí Góty a Byzantinci bylo Orvieto dlouho ve vlastnictví Langobardů. Ve 12. století se začala vyvíjet svobodná městská komuna, propukaly spory mezi rody Monaldeschiů a Filippeschiů. Ve druhé polovině 14. století bylo město připojeno k církevnímu státu a stalo se oblíbeným sídlem papežů. V té době došlo k nebývalému kulturnímu a uměleckému rozkvětu. Také za dob Napoleonských válek hrálo Orvieto důležitou správní roli a roku 1860 bylo připojeno ke sjednocené Itálii.
V současné době je město významným centrem turistiky, návštěvníci zde mají možnost seznámit se se všemi důležitými epochami v dějinách, po nichž zde zůstala řada památek. Nejstarší památkou města jsou pozůstatky chrámu Tempio del Belvedere, který byl vystavěn v době etruské. Stopy Etrusků nalezneme také na několika nekropolích, zajímavá je například Necropoli Etrusca-Crocefisso del Tufo nacházející se asi 2 kilometry za městem. Tam je k vidění fascinující řada kamenných hrobek.
Nejvýznamnější památkou Orvieta je Dóm, o kterém papež Lev XIII. prohlásil, že je to „zlatá lilie italských katedrál“. Tato románsko-gotická stavba se pyšní propracovanou fasádou, na které vás upoutá téměř každý detail. Pracovalo na ní celkem 33 architektů, 152 sochařů, 68 malířů a 90 tvůrců mozaik. Krásné jsou zejména čtyři sienské basreliéfy umístěné po stranách dveří. Basreliéfy patří k mistrovským dílům italského sochařství 14. století. Interiér katedrály je poměrně jednoduchý, zdobené jsou pouze dvě boční kaple. Na levé straně je Cappella del Corporale, ve které je umístěna bohatě zdobená skřínka z roku 1358. Na prostřeném plátně – korporálu jsou údajně vidět krvavé skvrny způsobené bosenským zázrakem. Druhou kaplí je Cappella di San Brizio, kterou zdobí fresky s výjevy „Posledního soudu“ od toskánského umělce Lucy Signorelliho. Tento cyklus fresek patří k nejvýznamnějším v Itálii.

Naproti katedrále stojí Musei Claudio Faina e Civico, kde jsou k vidění sbírky s různými etruskými exponáty a archeologickými vykopávkami z oblasti. Za katedrálou je pak ještě Museo Archeologico, kde je výstava dalších, ale již méně atraktivních archeologických vykopávek. V Orvietu se nachází ještě několik menších, ale přesto významných kostelů, jako jsou například kostel San Lorenzo na Via Ippolito Scalza, Sant´Andrea nebo San Giovenale ozdobený středověkými freskami.
K památkám města jistě patři také studna Pozzo di San Patrizio z 16. století, kterou nechal postavit papež Klement VIII. Účelem studny bylo zajistit dostatek pitné vody v případě obležení města. Na samotné dno studny vedou dvě schodiště s celkem 248 schody. Do centra Orvieta se dostanete lanovkou z vlakového nádraží v moderní městské části Orvieto Scalo. Lanovka končí na Piazzale Cahen, kde je možné navštívit zříceniny středověké pevnosti a městské zahrady.
Pod Orvietem vedou skrz sopečnou horninu labyrinty tunelů, chodeb a jeskyní, z nichž mnohé pocházejí ještě z dob Etrusků. Pokud máte zájem se do těchto podzemních komnat vypravit, musíte kontaktovat turistické informační centrum, kde vám prohlídku zprostředkují. V některých z novějších chodeb se vyrábělo známé bílé a sladké orvietské víno Muffato de La Sala, které i dnes můžete sehnat v obchodech po celém městě. Toto víno bylo dokonce navrženo na titul nejlepšího sladkého vína roku 1998. Jeho tajemství tkví v tom, že se hrozny nechávají déle zrát, až se na nich začne tvořit ušlechtilá plíseň. Vylisované víno má pak naprosto jedinečnou chuť. Nejen Orvieto, ale celá Umbrie je vyhlášená produkcí skvělého červeného, bílého i růžového vína a také kvalitního olivového oleje.
Obyvatelé Orvieta se snaží neustále udržovat své kulturní tradice, proto se zde po celý rok konají různé kulturní akce a oslavy. V polovině května probíhá například Festa della Palombella, jejíž tradice sahá až do 15. století. Na počátku října se zase můžete zúčastnit oslav Orvieto con gusto, kdy si na své přijdou zejména gurmáni. Každý návštěvník má možnost ochutnat typickou Orvietskou kuchyni a výrobky s ní spojené.


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme