Kodaň (Kopenhagen) je hlavním městem Dánska. Od roku 2000 je město spojeno mostem se švédským městem Malmö. 
K největším symbolům města Kodaň patří bronzová socha malé mořské víly z příběhu H. Ch. Andersena. 

První zmínka o Kodani je datována z roku 1043. Ve 12. a 13. století se Kodaň rozvíjela jako obchodní město. Panovníkem, který se výrazně zapsal do historie Kodaně, byl Kristián IV., který podporoval výstavbu kostelů a zámků. Nechal také opevnit Kodaňský přístav Nyhavn , který později odolal Švédům. V 19. století, přesněji v roce 1807 je Kodaň ostřelována anglickými vojsky. 
V období první světové války je Dánsko neutrální a proto nedochází v Kodani k žádným škodám, bohužel během druhé světové války byla Kodaň obsazena Hitlerovským Německem a došlo zde k poničení řady památek. 

I přes to se v Kodani zachovalo mnoho významným staveb. Mezi ty nejvýznamnější patří zámek Christiansborg a zámek Rosenborg , kde jsou uloženy dánské korunovační klenoty. Dále je to komplex Tojhusmuseet , který byl součástí zámku a dnes je zde umístěna sbírka děl, vojenských uniforem a zbraní. Ve městě Kodaň je také velkolepé muzeum Thorvaldsens Museet, kde jsou uloženy sbírky sochaře Thorvaldsena. Za prohlídku jistě stojí také kostel Holmens Kirche, nebo vojenský kostel Garnisons. 
Je zde i řada významných paláců. Nejvýznamnějším je královský palác zvaný Amalienborg. Najdeme zde také synagogu postavenou v letech 1830 až 1833, univerzitu, radnici postavenou ve stylu italské renesance, zábavní park Tivoli, zoologickou zahradu a řadu dalších památek a zajímavostí. V současnosti žije v Kodani více než 1,2 milionu obyvatel.

Palác Amalienborg je zimním sídlem dánské královské rodiny. Skládá se ze čtyř stejných klasicistních paláců, jež stojí kolem osmiúhelníkového nádvoří. Ve středu nádvoří je velká jezdecká socha zakladatele paláce, Frederika V. Původně byl Palác Amalienborg postaven pro čtyři vznešené rodiny. V roce 1794 koupila Palác Amalienborg královská rodina. V průběhu let se tu vystřídala řada králů. Výstavba paláce byla zahájena v roce 1750 a dokončena v roce 1760. Paláce byly pojmenovány Christian VII, Christian VIII, Frederik VIII a Christian IX. V letech 1794 až 1795 byla k palácovému komplexu přistavěna kolonáda. V dnešní době jsou paláce Christian VII a Christian VIII zpřístupněny veřejnosti.

Tivoli Gardens je světoznámý zábavní park v Dánsku. Nachází se v hlavním městě Kodani, nedaleko Kodaňské radnice. Jeho provoz byl zahájen dne 15. srpna 1843. Díky tomu je druhým nejstarším zábavním parkem na světě. Má rozlohu 82 717 m2. 
V areálu parku se nachází 32 restaurací, 26 atrakcí a na 400 000 květin. Koná se zde řada koncertů a divadelních představení. Jsou tu atrakce jak pro děti, tak i pro dospělé. Největší atrakcí je dřevěná horská dráha Rutsjebanen nebo též nazývaná Bjerg Banen. Ta byla postavena již v roce 1914 a je stále v provozu. Proto je jednou z nejstarších horských drah na světě. Milovníky adrenalinu ale asi moc nepotěší, protože nedosahuje takových rychlostí jako moderní horské dráhy.
Pro ně je určen nejvyšší kolotoč na světě Himmelskibet, který byl otevřen v roce 2006. Jedná se 80 metrů vysoký sloup, 
na kterém je umístěna kruhová platforma o průměru 16 m. Na té je umístěno 12 kabinek. Do jednotlivé kabinky se vejdou 2 lidé. Tento kolotoč se točí až 70 km/h. Adrenalinovou atrakcí je také tzv. Vertigo, což je atrakce, která má dvě velká ramena, na jejich koncích sedí návštěvníci. Tyto ramena se pak točí dokola. Rekreační zahrada slouží jako místo pro nejrůznější kulturní akce. Vystupují zde různé divadelní spolky a hudební kapely. Nachází se zde také koncertní sál, který byl postaven již v roce 1956 
a vejde se do něj až 1660 sedících diváků. Pravidelně zde vystupují špičky mezinárodní klasické hudby. Dále také pantomimické divadlo. Jedná se o ojedinělou stavbu postavenou v čínském stylu. Unikátní stavbou je také Skleněný sál. Ročně navštíví Tivoli Gardens více než 4 miliony návštěvníků. 

Muzeum pohádek Hanse Christiana Andersena se nachází hned vedle radnice. Je věnováno dílům jednoho z největších pohádkářů všech dob, Hansi Christianu Andersenovi. Expozice připomíná všechny jeho nejslavnější pohádky jako je např. Císařovo nové šaty, Malá mořská víla či Sněhová královna a další. Celá expozice je řešena barevnými tabulemi se zvukovými 
a světelnými efekty. Muzeum pohádek Hanse Christiana Andersena samozřejmě představuje i pracovnu Hanse Christiana Andersena, kde se dozvíte vše o tomto autorovi. Muzeum je ideálním cílem pro celou rodinu. 

Nationalmuseet Danmark je největší muzeum kultury a historie v Dánsku. Nachází se v Kodani, v historickém centru, u zámku Christiansborg. Sídlí v paláci Prinsens z 18. století. Expozice přibližuje historii Dánska od dob dávno minulých po současnost. Prohlídka muzea vám zabere cca 1 hodinu. Nejstarší sbírkou muzea jsou 10 000 let staré prehistorické nálezy objevené na území Dánska. Na ní pak navazuje expozice s názvem "Středověk a renesance". Cenné jsou také sbírky egyptských a klasických starožitností. Muzeum vlastní i zajímavou sbírku medailí a mincí z dob Vikingů až po současnost. Nenechte si ujít ani etnografické oddělení. Muzeum myslí také na děti, pro které nabízí speciálně určenou část. Základ muzeu dala sbírka norského a dánského krále Fredericka III. z poloviny 17. století. Mimo artefaktů spojených s Dánskem vystavují v muzeu také artefakty např. z jižní Ameriky či Grónska. Celková plocha stálých expozic zaujímá rozlohu 9800 m2. Muzeum ale pořádá i řadu dočasných tématických výstav. Ty probíhají většinou v hale Egmonthallen, která zaujímá plochu 1000 m2.


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme