Göteborg se nachází na jihozápadě Švédska a představuje krásnou symbiózu zábavy, kultury a přírody. Procházka po hlavní třídě Kungsportsavenyn, přirovnávané k Pařížské Champs Elysées, vám dodá pocit velkolepé metropole, a až vás omrzí, schovejte se v četných parcích a vychutnávejte vůni květin a přírody. V Göteborgu je toho tolik, že nejlépe uděláte, povedou-li vaše první kroky k turistické kanceláři na Kungsportsplatsen, kde zdarma dostanete mapu města a doprovodné brožury. V této destinaci dle místa zakotvení je nutný transfer MSC CRUISES,cena cca 14 EUR/osoba.
Göteborg má 487 000 obyvatel, v celé metropolitní oblasti však žije 879 000 lidí. Göteborg je rovněž považován za studentské město, na dvou zdejších univerzitách totiž studuje zhruba 60 000 studentů, což je vůbec nejvíce v celé Skandinávii. Doporučujeme návštěvu MUZEUM VOLVO-přímo před přístavem vstup cca 8 eur
Historie:
Gamla Älvsborg, nejstarší stavba tohoto města, která stála na „válečné stezce“ mezi Dány a Švédy a tvořila významný strategický bod. Až do roku 1619 patřila pevnost Dánsku, nakonec však Švédské království v této oblasti nad Dánským zvítězilo a v roce 1621 zde bylo založeno město Göteborg. Poslední třetina 17. století však představovala pro nové město náročné a vysilující období vinou ničivých požárů. V následujícím 18. století však díky zámořským aktivitám Göteborg bohatne a významně se vzmáhá. 
V dnešní době je město centrem obchodu a průmyslu a proslavilo se především produkcí automobilů značky Volvo.

Památky:
Po stopách historické části Göteborgu se vydejte do pevnosti Elfsborg, která v 17. století sloužila jako obranný štít nově vzniklého města proti nepřátelským výbojům. K jejím zajímavostem patří kostel určený královskému vojsku či vězení pro zrádce. Dostanete se tam výletní lodí s průvodcem z přístavu Lilla Bommen nedaleko vlakového nádraží. 
Pro závan starých časů navštivte čtvrť Klippan - památkové centrum, které uchovává obydlí námořníků a drobných řemeslníků. Nachází se v blízkosti trosek pevnosti Gamla Älvsborg. 

Moderní architektura:
Návštěvníky města jistě upoutají i futuristické stavby, například zářivý mrakodrap Göteborgs-Utkiken, díky své červené barvě nazývaný „Rtěnka“. 
Za moderní a neotřelou budovu lze jistě pokládat i kostel Masthuggskyrkan, pocházející z roku 1914, jehož interiér je pojat jako převrácená loď. Nenásilný kompromis historických staveb a nových budov vás čeká ve čtvrti Haga, původně nejstarším göteborském předměstí.

Muzea:
S trochou nadsázky lze říci, že v Göteborgu můžete nalézt muzeum snad úplně všeho. Obdivovatelé vikingského fenoménu a námořnictví nechť navštíví Stadsmuseum (je zde k vidění původní vikinské plavidlo). 
Unikátní Maritiman je obrovské plovoucí muzeum lodí s 19 historickými exponáty, 69 metrů dlouhou ponorkou, do jejíchž útrob můžete s chutí zavítat a prohlédnout si, jak kdysi vypadal život námořních válečníků. 
S ultramoderním bytovým designem se setkáte v muzeu Röhsska Museet, na palčivé otázky dneška, týkající se například globální politiky či střetu kultur, se snaží odpovídat multimediální výstavy ve futuristickém muzeu Varldskulturmuseet. Asi 8 km od města si přijdou na své motoristé a automobiloví nadšenci v muzeu Volva.

Zábava a jídlo:
Zábavní park Liseberg, kde se můžete bát ve strašidelných hradech, projíždět se hlavou dolů a hodně otrlé povahy se mohou nechat nesnesitelnou rychlostí „vystřelit z kanónu“ na atrakci Kánonen. Pozor ovšem na žaludek! 
Za klidnější zábavou běžte raději do interaktivního přírodovědného muzea Universeum. V aranžovaném tropickém pralese si dopřejete exotiku a pro kapku adrenalinu se projeďte Žraločím tunelem.

Překrásný rozsáhlý park s největším evropským rozáriem (čítá přibližně 2500 odrůd růží) a malým palácem Palmhuset si rozhodně vychutnejte. Nejlépe z terasy některé kouzelné kavárny přímo v parku. Pokud dáváte přednost méně okázalým parkům, projděte se po Slottsskogsparken nebo shlížejte na Göteborg z výšin parku Keiller. 
Záplavou růží v městském parku Trädgårdföreningen se po celé léto kochají mračna turistů i místních.

Restauračních zařízení najdete v Göteborgu nepřeberné množství od méně náročných až po luxusní. Mezi levnější varianty stravování zde spadají především vegetariánská bistra (například bufet Andrum nebo studentské Solrosen). Speciality inspirované francouzskou kuchyní se podávají v Brasserii Lipp, na tradiční pokrmy a domácí kuchyni se specializuje restauarace Smaka - do obou si vezměte rozhodně více než 100 SEK. Mezi nejdražší podniky se v Göteborgu řadí 28a, kde servírují hlavně ryby; sklípek s několika sty vín mají zase v restauraci Fiskekrogen

PAMÁTKY DOSTUPNÉ PĚŠKY Z PŘÍSTAVU:

MASTHUGGET (MASTHUGGSKYRKAN)
Kostel byl postaven v roce 1914. Je položen na vysokém kopci. Jeho 60m vysoká věž ční do okolí. Kostelík představuje romantický národní styl severu, navrhnul jej Sigfrid Ericson. Kostelík je jedním ze symbolů Göteborgu, je populární turistickou atrakcí. Kostel je otevřen od června do srpna každý den od9:00 do 18:00 a po zbytek roku od 9:00 do 16:00. Vstup je zdarma.

SKANSEN KRONAN
Je tvrz ze 17. století a nachází se na kopci Risasberget odkud je krásný výhled. Byl navržen Erikem Dahlbergem a byl dokončen roku 1697. Tvrz byla vystavěna na obranu města, ovšem k útoku nikdy nedošlo a děla tak zůstala nepoužita. Tvrz byla tedy využívána jako vězení a poté jako soukromé ubytování. V průběhu 19. století zde bylo vojenské muzeum. Dnes je zde restaurace a konferenční zařízení.

GÖTEBORGS NATURHISTORISKA MUSEUM
Nachází se nakopci v prostorách bývalého hradu dříve zvaného Ekenbacken. Museum bylo otevřeno v roce 1833 na objednávku královské akademie věd. V roce 1923 prošlo opravou a bylo přestěhováno do současných budov. V muzeu nalezneme mnoho vycpaných zvířat, velrybu z roku 1865. Bývá zde přednáška o životě korýšů. Celé výstavy bývají koncipovány na oblast ekologie a lidského vlivu na životní prostředí. K dalším významným exponátům patří vycpaný slon africký. V prostorách se nachází také model sluneční soustavy v měřítku 1:2000000000, který byl otevřen v roce 1978. Vstup do 25 let zdarma, celoroční vstupenka 40eur
V okolí je městský park Castle Forest.

GÖTEBURG CATHEDRAL
Jedná se již o třetí kostel postavený na stejném místě, původní dva byli zničeny požáry v letech 1721 a 1802. Kostelík je postaven v klasickém stylu, navrhoval jej Carl Wilhelm Carlberg. Katedrála je veřejnosti otevřená ve všední dny od 10:00 do 18:00 a o víkendu od 10:00 do 16:00. Odehrává se zde mnoho klasických koncertů a recitálů a samozřejmě klasické mše. 

SAINT ANDREW´S CHURCH – KOSTEL SV. ONDŘEJE
Jde o anglikánský kostel, který byl otevřen v roce 1857. Kostel je památkově chráněn kvůli svému jedinečnému exteriéru i interiéru. Základní kámen byl položen v roce 1855 průmyslníkem Robertem Dicksonem. V kostele je 5 vytráží (Matouše, Marka, Pavla, Petra a Jana), které byly navrženy ve skotsku a darovány kostelu v závěrečné fázi stavby. V kostelu se nachází varhany s deseti hlasy. Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme