Limassol je jedno z nejznámějších turistických míst ostrova Kypr. Navštívit můžete místní uličky, kde je spousta taveren, kavárniček nebo se projít po dlouhé promenádě, která se line kolem pobřeží.  Za zmínku stojí také místní kuchyně, kde doporučujeme ochutnat místní speciality jako je "Meze" - tradiční pokrm, který se skládá ze směsice typických řeckých jídel.

Afroditin ostrov lásky a krásy ve východním Středomoří – to je ostrov Kypr. Různorodé podnebí Vám zde dovoluje v zimě současně lyžovat v horách Troodosu a koupat se ve vlnách moře. Z politického hlediska je  Kypr od r. 1974 rozdělen ostře sledovanou demarkační čarou (Attilovou linií) na dvě části – severní tureckou (Severokyperská turecká republika) a jižní řeckou, hranice vede dokonce středem hlavního města Lefkosia (Nikósia) - Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři.

Limassol

je největší přístav Kypru a současně patří k těm nejvýznač¬nějším ve středomořské oblasti. Je využíván nejen loděmi obchodními, ale rovněž zde kotví lodě cestovní. V Limassolu se nachází konkrétně dva přístavy, „nový přístav“ a „starý přístav“. Nový přístav slouží k obchodním a dopravním účelům. Mezi exportní artikly jím procházející patří například hroznové víno, citrusy a víno. Naopak se dováží obilí či dopravní prostředky. Starý přístav je užíván zejména místními rybáři.
V posledních letech se město rozrůstá velkým tempem. V létě žije turistickým ruchem. V zimě je Limassol útočištěm pro ty, kteří nechtějí zůstávat v severských státech či v Anglii a raději se vypraví za příjemnějším klimatem do Středomoří. Dle mnohých je právě Limassol tím nejkosmopolitnějším městem celého ostrova.
Nejen z turismu plynou Limassolu příjmy. Je také důležitým průmyslovým a obchodním centrem.
Pro milovníky vína je možnost zakoupit zde vyráběné víno a prohlédnout si celý proces, od pěstování a sklizně až po finální plnění lahví. Vinná réva je pěstována především na svazích pohoří Troodos, a to ve výborné kvalitě. Vyrábí se zde také brandy. Zdejší produkty vyhrály řadu cen na mezinárodních výstavách. Jsou samozřejmě vyváženy do zemí Evropské unie.
Tradičně byla zdejší populace složená z řeckých a tureckých Kypřanů. Po roce 1974 se většina tureckých obyvatel přestěhovala na Sever a mnoho řeckých Kypřanů žijících na Severním Kypru se přesunulo právě do Limassolu. V devadesátých letech se část tureckých Kypřanů přesunula ze Severu opět sem a usídlila se v Turecké čtvrti. V Limassolu se také nachází židovská populace a jediná synagoga na celém Kypru

Limassol (Lemessos)
Limassol má mnoho tváří, je to druhé největší kyperské město, nejdůležitější přístav ostrova, centrum vinařského průmyslu a rušné turistické letovisko. Má charakter temperamentního a kosmopolitního přímořského města.
Jeho veselou a živou stránku mají bezesporu na svědomí právě Limassolané, kteří jsou od přírody obdarováni srdečností a milují zábavu. Není divu, že hostí dva nejznámější festivaly Kypru. Karneval, který se koná na začátku postního období a obyvatelé se při něm baví na honosných plesech a přehlídkách.
Veselo je i na zářijovém Festivalu vína, kde víno teče opravdu proudem do skleničky každého z účastníků.

Limassol vznikl ze spojení dvou nejvýznamnějších antických městských království Amathousu (východní část města) a Kourionu (západní část), v obou probíhají rozsáhlé vykopávky. Pozůstatky starověkého kourionského divadla se v létě využívají pro koncertní a divadelní vystoupení.

Historie Limassolu
Ve středověku město hostilo svatbu Richarda Lví srdce s Berengarií Navarrskou, která byla korunována královnou Anglie. Později si křižáci postavili své velitelství v hradní strážní věži na západě města a začali zde pěstovat a vyrábět víno, především sladkou desertní „commandarii“, což je nejstarší pojmenované víno světa.

Limassol dnes
Dnešní Limassol je letovisko se zhruba 20 kilometrovou pobřežní linií, množstvím rušných obchodů, nespočtem taveren a restaurací a samozřejmě nočním životem, který uspokojí nároky každého návštěvníka.

Pokud se týče památek, měli byste určitě navštívit Limassolský hrad, který zastřešuje Kyperské muzeum středověku, oblastní Archeologické muzeum, Muzeum lidového umění, místní Uměleckou galerii a krásné zahrady.

Zajímavosti v okolí Limassolu
Také v okolí Limassolu najdete mnoho zajímavých míst. Například klidnou přehradu Germasogeia, ta je oblíbeným cílem rybářů, a solné jezero u Akrotiri, které je domovem tisíců stěhovavých ptáků v zimě a zastávka na cestě pro miliony dalších opeřenců, kteří se stěhují do jiných krajin na jaře a na podzim. V blízkém předhůří můžete navštívit nádherné vesnice, které si stále udržují jemné tempo venkovského života.
 Máte-li příležitost nevynechejte pověstnou místní svatbu s venkovní hostinou, často za účasti i celé vesnice, rozbíjí se granátové jablko – symbol plodnosti, aby z něj vylétlo co nejvíce zrníček, zpívá a tančí se až do rána. 

Slavné osobnosti
- vysoce náboženského ducha Kypřanů dokládá fakt, že prvním kyperským prezidentem se stal arcibiskup Makarios III .
- v současnosti je za největšího Kypřana považován tenisový Marcos Baghdatis finalista Australian Open
- Kypřané milují stejně jako všechny okolní národy fotbal, bývají častým soupeřem našich fotbalistů v kvalifikaci ME - typické povahové rysy - požitkářští, srdeční, usměvaví, rádi popíjejí sladká místní vína, povídají si a nespěchají 

Jak je to s rozdělením ostrova?

Od roku 1571 na ostrově vládli Turci. Ti v roce 1878 postoupili Kypr Velké Británii, která z něho roku 1925 udělala svou kolonii. Většina obyvatel byla řeckého původu, a tak usilovala o připojení ostrova k Řecku. Toto úsilí vyvrcholilo v 50. letech 20. století, kdy teroristická organizace EOKA (Národní organizace kyperských bojovníků) začala vraždit kyperské Turky a Brity. V roce 1960 toto úsilí slavilo úspěch – ostrov získal nezávislost v rámci Společenství národů a prezidentem se stal arcibiskup Makarios III. V roce 1963 vypukla občanská válka mezi kyperskými Řeky a Turky. Příchod sil OSN sice způsobil na krátký čas mír, ale v roce 1974 došlo k invazi turecké armády. Turci obsadili severní část ostrova a s ní i města Kyrénia, Famagusta a Nikósie. Turci vyhnali z domovů přes 200 tisíc kyperských Řeků, 1000 jich je stále pohřešováno. Do jejich domovů se nastěhovali přestěhovalci z pevninského Turecka. V roce 1983 byla vyhlášena nezávislá Severokyperská turecká republika – tento stát však nikdo kromě Turecka neuznal. Sjednocení ostrova je v nedohlednu, i když právě tato okupace znepříjemňuje Turecku vstup do EU. 
Středem ostrova se táhne demarkační čára „Green Line“ široká několik kilometrů. Pásmo vytyčuje ostnatý drát. Na obrázku ostnatý drát na východním pobřeží ostrova. V dálce domy a hotely Nikoho, na území Nikoho. V roce 1974 byly tyto budovy upuštěny svými majiteli, kteří utíkali před tureckými okupanty. Od té doby zejí prázdnotou. Ve městě Paralimni místní podnikavec pronajímá horní terasu svého domu k pozorování tohoto pásma nikoho.
Turisté by se měli důsledně vyvarovat pokusů o proniknutí do bezprostřední blízkosti linie příměří oddělující jižní část ostrova kontrolovanou vládou Kyperské republiky od severní části ostrova, která je od roku 1974 okupována tureckými vojsky. V bezprostřední blízkosti linie příměří je zakázáno fotografování a používání videokamer

Kyperská kuchyně
Není žádná novinka, že místní kuchyně tvoří podstatný prvek dobře strávené dovolené a Kypr vás v tomto směru určitě nezklame. Kromě vysokého standardu hygienických podmínek a svěžesti nabízených pokrmů, jsou většinou turisté nadšeni jak kyperskou kuchyní, tak i srdečnou obsluhou.
Je tu široká škála kuchyní, od těch hotelových, které tíhnout k podávání mezinárodních jídel, až k různě specializovaným restauracím po celém ostrově.
Rybí taverny najdete po celém pobřeží a ryby skutečně Kypřané upravit umí a hlavně jsou vždy čerstvé. Tradičním pokrmem jsou tzv. meze – což znamená směsici všeho možného. Skládá se z několika chodů, které se skoro perou o místo na vašem stole. Jsou tu delikátní omáčky, moussaka, tavvas, koupepia (plněné vinné listy) a mnohé další, vše doprovázeno místním pivem nebo výbornými víny.

S jídlem jde ruku v ruce i dobrá zábava, mnoho taveren pořádá taneční večery doprovázení právě podáváním meze.


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme