Z pravidla dle místa zakotvení lodi jezdí v Bergenu bezplatný autobus (Nostebukte), pokud budete kotvit v přístavu Vagen,je cesta snadná i pěšky. Bus zastavuje v centru města u parku Lille Lungegarelsvann. Odtud se můžete vydat na procházku dle mapky. Z parku odjíždějí i autobusy HOP ON-HOP OFF,cca 1000 kč/osoba a nebo vláčky

Bergen má spoustu přívlastků, mj. jedno z nejdeštivějších míst v Norsku nebo hlavní město fjordů. Stejně jako Řím leží na sedmi pahorcích. Je to město s jedinečnou, nezapomenutelnou a pohodovou atmosférou. Ostatní střediska v oblasti - např. Kinsarvik nebo Eidfjord slouží jako výchozí místa pro výlety k ledovci Folgefonna nebo do náhorní plošiny Hardangervidda.
Populačně druhé největší město Norska (žije zde necelých 250 000 obyvatel) leží na jihozápadním pobřeží země, kde téměř neustále prší. V tomto ohledu je těžké poradit nejlepší dobu návštěvy, poněvadž tam prší ve všech měsících a v každou denní dobu (dlouhodobé statistiky hovoří o 300 propršených dnech v roce). Nicméně výjimečnost Bergenu Vám psí počasí vynahradí.
Centrum města, Muzea, Bergen karta, Výlety do širšího okolí. Toto město bylo založeno v 11.století a po několik století neslo status hlavního města norského království. Centrum města není příliš veliké, pokud sem tedy zavítáte během delší cesty po Norsku, stačí Vám na prohlédnutí města a jeho okolí dva dny. Pokud se zde ale ubytujete na delší čas, máte hodně možností v podobě výletů do širšího okolí či návštěvě různých zajímavých muzeí. V tom případě se Vám vyplatí zakoupení Bergen karty. 
Cesta z Osla do Bergenu vlakem je sice dlouhá (asi 7,5 hodiny), zato však velice krásná, a proto Vám i sami Norové obvykle poradí alespoň jednu trasu absolvovat vlakem. Ať už pojedete v létě či zimě, budete uchváceni rozlehlými horami, jezery, ledovcovými údolími… Letadlem trvá trasa Bergen - Oslo 50 minut čistého letu. V případě, že jste přijeli vlakem, nalézáte se jen pár minut od centra, letiště je vzdáleno asi 45 minut cesty autobusem, který jezdí z několika míst v Bergenu v pravidelných intervalech po celý den.
Centrum města
Samotnému centru vévodí tzv. Bryggen, přístaviště hanzovních domů a obydlí z počátku 18. století (ty původní, co tam stály, pocházely z doby Hanseatických obchodníků, ale bohužel shořely a místo nich byly v roce 1702 postaveny tyto, až na pár detailů úplně stejné repliky). Celý komplex je postavený ze dřeva (proto tolik náchylností na požáry - poslední v roce 1952), můžete vkročit do vnitřních uliček a v některých částech vystoupit do prvního poschodí a blíže tak prozkoumat tento ojedinělý komplex, který byl v roce 1979 vyhlášen kulturní památkou UNESCO. Kousek cesty podél pobřeží od Bryggenu se nachází pevnost Bergenhus, postavená již v polovině 13. století. Centrum Bergenu nabízí krásnou podívanou – historický komplex hanzovních domů s pohledem na různorodé domy ve stráni a mořem za Vámi. 
V přístavu Bergenu najdete často navštěvovaný rybí trh s širokým výběrem různých mořských ryb a plodů, vše samozřejmě naprosto čerstvé a svěží. Pokud rádi jíte ryby, určitě si zde vyberete rybu na luxusní večeři. Centrum Bergenu je situováno pod větším kopcem se jménem Flø yen (asi 320 m. n. m.). V jeho stráni stojí všelijak barevné, různě velké a architektonicky odlišné domy, jež vytváří velice hezkou podívanou. Na vrch tohoto kopce buď můžete sami vyšlapat ulicemi zmíněných domů (asi 3 km) nebo se nechat vyvézt lanovou dráhou přímo z centra města (jízda na vrchol trvá 8 minut) za poplatek 35 NOK pro dospělého za jednosměrnou cestu (18 NOK pro dítě). Na vrcholu se Vám naskytne překrásný výhled na město a jeho okolí v podobě hor, moře a lesů. Odtud se pak můžete vydat po značených turistických stezkách do přírody a ocitnout se z dosahu města jen po pár minutách chůze. Ubytovacích zařízení se v Bergenu nachází spousta, od hostelů, přes privátní zařízení, penziony až po luxusní hotely. Ceny hostelů se někdy skoro rovnají cenám některých penzionů, a proto je lepší se na internetu podívat na více možností. Stejně jako v Oslu, i v Bergenu můžete navštívit několik zajímavých muzeí, mezi něž patří třeba Hanzovní muzem - Bryggens Muzeum (ukazující původní podobu hanzovních domů), Muzeum výtvarného umění, Muzeum rybolovu a další. Mezi hojně navštěvované lokality v Bergenu patří Akvárium, kde se vyskytuje mnoho druhů, jak mořských, tak i sladkovodních živočichů a rostlin.


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme